Son Dakika

Yasemin Can’dan Türkiye rekoru

23 yaşındaki ulusal atlet Yasemin Can, başarılarına bir yenisini de Polonya’nın liman kenti Gdynia’da gerçekleştirilen Dünya Yarı Maraton Şampiyonası’nda ekledi. Can, Dünya Yarı Maraton’da 1:06:20’lik derecesiyle yedinci sırayı alırken, Ay-Yıldızlı ekip adına bu organizasyondaki en iyi sonuca imza attı ve Türkiye rekoru kırdı. Yarı maratonda daha önceki rekor, 1:07:07 ile 2010 yılında Resül Hayme Yarı Maratonu’nda Elvan Abeylegesse tarafından yapılmıştı.

Çok iyi bir yarış çıkaran Yasemin, 15:20 ile geçilen ilk 5 km içinde öndeki gruptaki yerini alırken, 10 ve 15’inci km geçişlerinde de öndeki yerine gözetti. Bitime 4 km kala öndeki dünya erişmeni Kenyalı Peres Jepchirchir, Etiyopyalı Yehualaw ve Alman Kejeta’nın hızını arttırmasına ayak uyduramayan ulusal atlet, yaklaşık 30 saniye geriye düştü. Buna karşın temposunu belirli bir seviyede tutmayı başaran Yasemin, 2018’in dünya şampiyonu Netsanet Gudeta’nın önünde dünya yedinciliğini kazanmayı öğrendi. Pist ve krostaki üstün başarılarına yol yarışlarında rakiplerine kıyasla tecrübesiz olmasına karşın büyük bir başarı daha ilave eden Yasemin Can, böylece dünya yedincisi olarak yeni bir başarıya daha imza attı.

Yarışta daha önceki Universiade yarı maraton ikincisi ulusal atlet Esma Aydemir, 2017 Nisan’ından bu yana en iyi derecesini yaparak 1:12:22 ile finiş görürken, 52’nci sırayı aldı. Balkan Yarı maraton şampiyonu Fatma Demir ise 1:12:57 ile 59’uncu oldu ve kariyerinin en iyi derecesini yaptı.

TAKIM ALTINCI OLDU

Türkiye, takım sıralamasında ise çok büyük başarı göstererek altıncı sırayı aldı. Yarışı bitiren üç atletin derece sıralamasıyla yapılan sıralamada Etiyopya, Kenya ve Almanya kürsüye çıkarken, Ulusal Takım 3:31:39’luk toplam zamanıyla dünya altıncısı olarak tarihe geçti.

KAYNAK: DHA
FOTOĞRAF: DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı