Son Dakika

Ulusal pehlivan Taha Akgül’şan maksadı altın madalya

Olimpiyat şampiyonu ulusal güreşçi Taha Akgül, yeni tip koronavirüs Kovid-19 sebebiyle 2020 Tokyo Olimpiyatları‘nın ertelenmesinin tedavi süreci için Allah’ın bir lütfu olduğunu belirterek, artık güreşebilecek seviyeye geldiğini ve hedefinin ikinci olimpiyat altın madalyası olduğunu söyledi.

Olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu milli güreşçi Taha Akgül, 9 ay önce milli takım kampında sakatlanmasını ve tedavisinin ardından yeniden mindere çıkarak 2020 Tokyo Olimpiyatları’na hazırlık çalışmalarını AA muhabirine değerlendirdi.

2016 Rio Olimpiyatları‘nda Türkiye’ye tek altın madalyayı kazandıran Taha Akgül, “Yaşar Doğu kampında çok ciddi bir sakatlık geçirdim. Omzumdan köprücük kemiği çıktı, çok ciddi bir işlem geçirdim. Bu şekilde 6 aylık bir zamanda olimpiyatlara yetişmem çok güçtü. Çok üzülmüştüm natürel olimpiyatları kaçırma tehlikem var diye, başka bir deyişle kısmet bu pandemi salgını olimpiyatların ertelenmesine neden oldu. Tarihte ilk kere ertelenme hadiseı oldu, o da bize denk geldi. Benim için bu çok büyük bir lütuf oldu; çünkü olimpiyatlar 4 yılda bir geliyor, bir daha şansımız olur mu olmaz mı, tutabilir miyiz? Allah’ın bir lütfu oldu” diye mevzuştu.

Kovid-19 sebebiyle mart ayında sokağa çıkma kısıtlaması geldiğinde evinde fizyoterapist eşliğinde hem rehabilitasyonuna hem de çalışmalarına devam ettiğini belirten Taha Akgül, “1,5 ay gibi konuttan hiç çıkmadım. Kolumu, omzumu güçlendirmeye çalıştım. Yeni klasikleşmeyle tekerrürden fizik rehabilitasyona başladım. Fizyoterapistim omzumdaki o gerginliği, sızlamayı her şeyi rahatlattı. Daha sonra da kamplara başladım” ifadelerini kullandı.

Ulusal sporcu, 12 Aralık’ta Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da Dünya Şampiyonası’nın başlayacağını hatırlatarak, “Süreç benim için olması gerektiği gibi hatta daha da iyi gitti diyebilirim. Hamdolsun omzumda işlem geçirdiğim bölgenin diğer tarafımdan hiçbir farkı yok, şu an güreşebilecek seviyeye de geldim. Şu anda Elmadağ’daki kampta Dünya Şampiyonası’na hazırlanıyoruz. Ben de idmanlara başladım. Yani ulusal takımdaki arkadaşlarımız neyi çalışıyorsa ben de aynı idmanları yapabilecek seviyedeyim” değerlendirmesinde bulundu.

“SIRBİSTAN’DA AMAÇİM TABİİ Kİ DÜNYA ŞAMPİYONLUĞU”

Minderden uzak kaldığı bu dönemde güreşinin azıcık bozulduğunu, derlemeye çalıştığını anlatan Taha Akgül, şöyle devam etti:

“Daha Önceki güreşim natürel şu an bütün randımanlı değşehir, bütün formda değilim onu da Dünya Şampiyonası öncesi 2 aylık dönemde kazanabilir miyim öğrenmiyorum. Ama Dünya Şampiyonası aslında benim için olimpiyatın provası olacak, en iyi rakiplerim gelecek, maksadım natürel ki dünya şampiyonluğu olacak. Yine gözde olacağım, maksadım yeniden altın madalya olacak. Ama negatiflik vaziyetinde de kendimi üzmeyeceğim çünkü ciddi rakiplerim var, ciddi bir sakatlık geçirdim ve pandemi var. Pandemi sonrası performanslar da değişecek. Benim de nasıl olacağımı rakiplerimin performansının da nasıl olacağını öğrenmiyorum. Bakacağız, göreceğiz, yetersizlerimize göre olimpiyatın yolunu çizeceğiz.”

Dünya Şampiyonası’na hazırlık süreciyle alakalı 29 yaşındaki sporcu, “Yükseklik ve koşu kampımız da olacak, o kampta kondisyon depolayacağız. Daha sonra son kampımız güreş idmanlarına yönelik başka bir deyişle form çalışmalarına yönelik olacak. Pandemiye göre azıcık erken gitme gidişatımız da var. Bu kamptan sonra 15 gün arayla iki kampımız var. En iyi şekilde değerlendireceğiz. Sonrasında şampiyonanın yapılacağı Sırbistan’a, Belgrad’a gideceğiz” diye mevzuştu.

Taha Akgül, Dünya Şampiyonası öncesinde Rusya, Bulgaristan ve Polonya’da hazırlık turnuvaları olduğunu, bu organizasyonlara katılma vaziyetini teknik takımla dağerlendireceklerini dile getirerek, “Tokyo için olimpiyat vizesini özgür tarzda Süleyman Atlı ile ben aldım. 6 vizenin 2’sini aldık, 4’ü boşta. 55 kilo ile 120 kiloda aldık, en üst ile en alt, ortalar boş şu an. İnşallah 4’te 4 yaparız, özgür tarzda 6’da 6 gideriz” şeklinde görüş belirtti.

TOKYO’DA AMAÇ 2. OLİMPİYAT ALTIN MADALYASI

2020 Tokyo Olimpiyatları’nın katılacağı üçüncü olimpiyat olacağını hatırlatan Taha Akgül, olimpiyat serüvenini şöyle dile getirdi:

“İlk kere olimpiyata giderken tek Avrupa şampiyonluğum vardı. Ulusal takımın da en genç adıydım, çok tecrübesizdim, böyle olunca atmosfer azıcık ağır geldi 2012 Londra Olimpiyatları’nda; çünkü olimpiyatların havası çok farklı, azıcık stres yapıyorsunuz, baskı yapıyor. Madalyaya aslında yakındım, 8. olabildim ama iyi bir kura çekseydim işlerim azıcık rast gitse belki madalya alabilirdim. O zamanlar natürel o seviyede değşehirdim, olimpiyat madalyası alacak seviyede.

2016 Rio Olimpiyatları’na giderken, 5 Avrupa, 2 dünya şampiyonu olarak gittim. O zaman dolaysız gözdeydim. Allah’a hamdolsun orada altın madalya kısmet oldu. Kariyerimin en önemli madalyası, olimpiyat madalyasını kazandım. Şimdi 2020 Tokyo Olimpiyatları’na giderken de takımın en tecrübelisiyim. Tokyo’da niyetimiz yeniden altın madalya. Bakalım oradaki vaziyete göre de geleceği şekillendireceğiz, 2024 olur mu olmaz mı, yapabilir miyiz ona bakacağız.”

Güreşe 12 yaşında başladığını anlatan Taha Akgül, unutamadığı anlara şehrişkin, “Babam konutun içinde ağabeyimle bizi güreştiriyordu, baba güreşçi, ağabey güreşçi öyle başladık. Geçen sürede en çok şampiyonluklarımı, yenildiğim maçları ve sakatlıklarımı unutamıyorum. Dünya şampiyonalarında 2 kere son 10 saniyede kaybettim, ikisini de unutamıyorum. Güç geçti, 2 dünya şampiyonluğum gitti. Şu an 4 dünya şampiyonluğum olabilirdi. Özellikle 2017’de ayağım kaydı son saniye, öyle puan verdim. Unutamadığım maçlar onlar var. Şampiyonluklarım, 2016 Rio Olimpiyatları unutulmaz, yaşamda unutamayacağım anlar. Arkasıı küçükken alamadığım madalyalar, güreş adına küçüklerde hiç madalyam yok, sonradan başarı geldi. Aslında kariyerimde unutamadığım anım da çok” diyerek sözlerini tamamladı.

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı