Son Dakika

Süper Lig’in Avrupa’da rakibi yok!

Futbolda yaz transfer dönemi, Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’nın 5 büyük ligi olarak kabul edilen İngiltere Premier Lig, İspanya La Liga, Almanya Bundesliga, İtalya Serie A ve Fransa’da Ligue 1 tamamlandı.

Yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını sebebiyle kulüplerin kazançlarının azalması ve Türkiye Futbol Federasyonunun TFF tanımladıği tüketme limitlerine rağmen Süper Lig takımları, transfer yapmakta geri durmadı.

Alman internet sitesi ‘Transfermakt’ın bilgilerine göre bu süreçte Avrupa’nın 5 büyük ligi ile karşılaştırıldığında en fazla transfer Süper Lig’de yapıldı. Bu süreçte kadroya dahil edilen futbolcuların yaş ortalaması dikkate alındığında Süper Lig bu alanda da başı çekti.

Süper Ligde yer alan 21 takım, yaz transfer döneminde toplam 248 futbolcuyu kadrosuna kattı. Süper Lig’de yapılan transferlerin yaş ortalaması ise 26,6 olarak ön tasarıya çıktı.

TRANSFER SAYISINDA LİDER

Süper Lig, yaz transfer dönemini Avrupa’nın 5 büyük futbol ligine kıyasla oldukça hareketli geçirdi. Ligde bu süreçte toplam 248 transfer gerçekleşti. Söz mevzusu 6 ligde yapılan transferler dikkate alındığında İtalya Serie A, bu alanda Süper Lig’in ardından ikinci sırada yer aldı.

Bcerahatçi transfer periyodunda Serie A’da toplam 212 transfere imzalaıldı. Avrupa’nın diğer 3 büyük liginde ise Süper Lig ve Serie A’ya göre transfer dönemi daha suskun geçti. Bu süreçte Fransa Ligue 1’de 138, İspanya La Liga’da 121 ve İngiltere Premier Lig’de 113 transfer yapıldı.

Almanya Bundesliga’da ise kulüpler toplam 97 futbolcuyu kadrolarına dahil etti. NOT: İngiltere Premier Lig takımları, 5-16 Ekim tarihlerinde yalnızca İngiltere Futbol Ligi’ne EFL bağlı kulüplerle transfer anlaşması yapabiliyor.

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı