Son Dakika

Spor kulüplerinin beklediği yasa yürürlüğe girdi

Gençlik ve Spor Bakanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu TFF ve bağımsız spor federasyonlarına patent edilmiş olan ve Türkiye’de faaliyette bulunan spor kulüpleri ve atletik alanda faaliyette bulunan anapara şirketleri tarafından sporculara ösınan ücretlerden tevkif edilerek alakalı ödenti dairesine kanuni süresinde beyan edilen ve ösınan kazanç ödentisi meblağlarından, Gençlik ve Spor Bakanlığının arzı üzerine Hazine ve Maliye Bakanınca uygun görülen hisselerın, Gençlik ve Spor Bakanlığı adına açılacak özel hesaba aktarılması, özel hesaba aktarılan meblağların kullanılması ve sorgulanması ile uygulamaya şehrişkin temeller 31.12.2020 itibariyle yürürlüğe girdi.

Yönetmelikte, “Öngörülen takviye uygulamasından amatör spor dallarında faaliyet gösteren; Gençlik ve Spor Bakanlığı veya Türkiye Futbol Federasyonuna patent edilmiş olan ve Türkiye’de faaliyette bulunan spor kulüpleri, Türkiye Futbol Federasyonu veya bağımsız spor federasyonlarına kayıt ve patentini yaptıran atletik alanda faaliyette bulunan anapara şirketleri yararlanabilir” denildi.

Ayrıca yönetmelikte Gençlik ve Spor Bakanlığı’na aktarılan hisselerın kullanımına şehrişkin, “Sporculara ösınan ücretler üzerinden tevkif edilen ve süresinde beyan edilmek suretiyle ösınan kazanç ödentisi meblağlarından, Gençlik ve Spor Bakanlığının arzı üzerine Hazine ve Maliye Bakanlığınca uygun görülen hisseler Gençlik ve Spor Bakanlığı adına açılacak özel hesaba aktarılır. Gençlik ve Spor Bakanlığı özel hesabına aktarılan bu meblağların %70’i ösınan ödenti meblağlarıyla orantılı olarak amatör spor dallarında kullanılmak üzere alakalı işverenin özel hesabına aktarılır. Kalan %30’luk hisseın aktarılması için Gençlik ve Spor Bakanlığınca bir kurul oluşturulur ve bu kurul tarafından, yardımdan yararlanmak isteyen spor kulüpleri ve anapara şirketlerinin vaziyetlerı her yıl araştırılır. Tanımlanan kriterlere göre kurul tarafından yapılacak puanlama temel alınarak alakalı hisse, spor kulüplerine ve anapara şirketlerine aktarılır” ifadelerine yer verildi.

İşverenin özel hesabına aktarılan meblağlara şehrişkin ise, “Amatör spor dallarında atletik faaliyet gösteren sporculara, bunların çalıştırıcılarına ve diğer spor personellerına yapılan ücret ve ücret sayılan brüt ödemeler, bendi kapsamındaki sporcu, çalıştırıcı ve diğer spor personellerının, atletik faaliyetlerine şehrişkin iaşe, ibate, seyahat, sağlık, eğitim-öğretim tüketmelerı ile amatör spor dallarına şehrişkin hazırlık kampları, müsabaka, malzeme ve teçhizat, federasyon vize, lisans, patent ve katılım tüketmelerı, için kullanılır” denildi.

Ayrıca, “Amatör spor dallarında atletik faaliyet gösteren sporculara, bunların çalıştırıcılarına ve diğer spor personellerına yapılan ücret ve ücret sayılan ödemeler, her bir sporcu, çalıştırıcı ve diğer spor personellerı için, yıllık olarak 193 sayılı Kanunun 103 üncü maddesinde yazılı tarifenin üçüncü kazanç diliminde yer alan ve alakalı yılda ücretler için geçerli olan meblağın üç katını aşamaz” maddesi yer aldı.

Hesapların teftişine şehrişkin yayımlanan maddede ise, “Özel hesaba şehrişkin bir yıl içerisinde yapılan tüm işlemler, Hazine ve Maliye Bakanlığı ile Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından tanımlanacak kurul veya komiteler tarafından yılda en az bir kere sorgulanır. Söz mevzusu teftişlerin izleyen yılın sonuna kadar tamamlanması esastır. Teftiş raporu, Hazine ve Maliye Bakanlığı Muhasebat Genel Müdürlüğü ile Gençlik ve Spor Bakanlığına sunulur” ifadelerine yer verildi.

Son olarak, “Yönetmelik, 1/1/2020 tarihinden geçerli olmak üzere yayımı tarihinde yürürlüğe girer. Bu Yönetmelik hükümlerini Hazine ve Maliye Bakanı ile Gençlik ve Spor Bakanı beraber yürütür” maddeleri yer aldı.

KAYNAK: DHA
FOTOĞRAF: DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı