Son Dakika

Sıla Kara’ya Slovenya polisinden ‘Özveri Madalyası’

Slovenya’da 12-13 Şubat 2020 tarihlerinde katıldığı Alp Disiplini Uluslararası Kayak Yarışmaları esnasında kayak pistinin doruğuna çıktığı telesiyejde sandalyeli kayak lifti yanında oturan Sloven çocuğun balansını kaybederek aşağı düşeceğini fark etmesi üzerine Ulusal Kayakçı Sıla Kara, çocuğu tutarak aşağı düşmesini engellemiş ve yaşamını kurtarmıştı.

RESİM 13

Ay-yıldızlı sporcunun yaptığı bu kahramanca davranış Slovenya Cumhuriyeti’nde büyük takdir toplamış ve Slovenya Polisi tarafından madalya verilmesi kararlaştırılmıştı.

Ankara’da bulunan Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçşehriği’nde yapılan törende Sıla Kara’ya madalyasını Büyükelçi Primoz Seligo ibraz etti.

Büyükelçi Seligo: “Bir çocuğun yaşamını kurtaran hızlı ve yiğit tepkiniz için size teşekkür ederim”
“İster özel ister profesyonel yaşamda olsun her hangi bir alanda yapılan nitelikli bir iş kişisel tatmin sağlar” diyen Slovenya Cumhuriyeti Büyükelçisi Primoz Seligo, mevzuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kelimenin bütün anlamıyla birinin yaşamını kurtardığınız takdirde bu tatmin çok daha büyük olur. Hiçbir şey ya da hiç kimse sizi böyle bir vaziyete hazırlayamaz. Kararlılık gerektiren bir gidişat ile karşılaştığınızda öğrendiğiniz ve yapabileceğiniz her şeyi ortaya koyup elinizden gelenin en iyisini yapmalısınız. Bazen bu yüzden kendi yaşamınızı dahi riske atabilirsiniz. 12 Şubat 2020 günü güzel bir sabahta kayak pistin de bir çocuk telesiyejin altından kaydı. Düşmeden hemen önce son anda elinden yakalayan bir kayakçı tarafından kurtarıldı. Bu kayakçı madalyanın sahibi olan Sıla Kara. Bir kayak merkezi çalışanı telesiyeji durdu ve kayak yamacındaki işçiler hızla orada geçen diğer insanlar ile beraber çocuğun 10 metrelik düşüşünün tesirini eksiltecek bir güvenlik ağı gerdiler. Tüm katılımcıların koordineli müdahalesi olmasaydı hadise drama bir şekilde sona erebilirdi. Ortak çabalar fedakarlık ve özveri ile kurtarmada hazır bulunanların çocuğun ciddi şekilde yaralanmasını önleyerek yaşamını kurtarmış oldular. Sıla Kara, bir çocuğun yaşamını kurtaran hızlı ve yiğit tepkiniz için size teşekkür ederim.”

RESİM 16

Bakan Kasapoğlu: “Sıla, sporun gerektiğinde yaşam kurtarmak olduğunu çok güzel bir şekilde ortaya koydu”

Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu da ulusal sporcu Sıla Kara’nın insanlık adına iftihar verici bir tablo ortaya koyduğunu ifade ederek, “Duyduğum coşkuı ve neşeyi ifade etmek istiyorum. Büyükelçinin de ifade ettiği gibi çok kıymetli sporcumuz Sıla Kara uluslararası kayak müsabakasında kahraman ve mertçe tavır ile bir çocuğun istikbalini kurtarmış oldu. İnsanlık adına, sporun ruhu adına çok anlamlı bir tavrı ortaya koydu. Kendisini tebrik ediyorum. Natürel bu yalnızca Slovenya’da değşehir, dünyanın dört bir yanında takdir gördü. İnsanlığın ne demek olduğunu Sıla, çok güzel ifade etti. Sevgi, acıma ve şefkat adına bu davranışta bulunduğunu kendisi de ortaya koydu. Aslında tüm dünyaya ileti. Dolayısıyla bizim bu mantıkta, bu âlemsel iletiı güzel örneklerle ortaya koyduğumuzda, tüm dünyanın yaşadığı pek çok meselesinde panzehrinin bu olduğunu hep beraber görüyoruz. Sıla, bu hareketiyle tüm spor camiasına çok güzel bir şekilde örnek olmuştur. Sporun kardeşlik, barış ve sevgi demek olduğunu gerektiğinde ise yaşam kurtarmak olduğunu çok güzel bir şekilde ortaya koydu. Bu davranış unutulmaz bir davranış olduğunu söylemek istiyorum. Bu iftihar sınırları aşan bir iftihar. Özellikle 83 milyon Türk vatandaşının yüreğinde, kalbinde iz bıraktığını belirtmek istiyorum” şeklinde mevzuştu.

KAYA: SLOVENYA HALKINA SKONUTGİLERİMİ İLETİYORUM

Ulusal Kayakçı Sıla Kaya ise duygularını, “Her insan yaşadığı süre süresince cemiyete ve insanlığa hizmet etmekle mükelleftir. Biz de Türk sporcuları olarak aldığımız eğitim ve atletik disiplinin yanında bu hoşgörü ile yetiştirildik. Şeyh Edebali’nin de dediği gibi; ‘İnsanı yaşat ki devlet yaşasın’. Bizler de sporun yanı sıra insanlık adına her platformda elimizden gelenin en iyisini yapmak için buradayız. Umarım ki tüm dünya insanlarını yaşatmak ve cemiyetsel barışı kurmak üzere mücadele ederler. Slovenya ulusına sevgilerimi iletiyorum” sözleriyle aktardı. Konuşmaların ardından madalya ibrazına geçşehirdi.

İHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı