Son Dakika

Selim Ilgaz: Hatayspor’da reel aile gibi olduk

Süper Lig’in yeni takımlarından Hatayspor’un başarılı futbolcusu Selim Ilgaz, Türkiye Futbol Federasyonu’nun Bütün Saha mecmuasına açıklamalarda bulundu.

Futbola başlangıç öyküsü ile mevzuşmalarına başlayan Ilgaz, “Küçüklüğümden beri futbolu çok beğeniyorum. Her dışarı çıktığımda futbol oynuyordum. Ailemi baya bir zorladım beni futbola yazdırsınlar diye. Yeteneğimi keşfeden ailem oldu. İdmanlarımı izlemeye kazançlardı. Bu da beni hep motive ediyordu. Devam etmek istedim hep ve böyle devam etti. Futbolcu yeteneğimi babam gördü. 8 yaşındayken Montfermeil’de amatör bir kulübe girdim. 15 yaşıma kadar burada oynadım. Benimle çok güzel ilgilendiler. Birçok turnuvaya katıldık. 15 yaşındayken Sochaux’nun scout takımı beni gördü ve üç gün sınamaya aldılar. Bu sınama sürecinde her şey çok güzel ilerledi. İmza atmadan Monfermeil’de oynamaya devam ettim. Aileme PSG ve Sochaux’dan iki öneri geldi. Ben Sochaux’yu seçim ettim. Çünkü orada daha çok şansım vardı diye düşünüyordum. Profesyonel olarak imza atmak adına Sochaux’da daha yüksek şansım vardı. Çünkü PSG’ye yeni yıldızlar gelmişti. Öyle düşünmüştük ailemle” diye mevzuştu.

“TÜRKİYE’DE ŞANIMI DENEMEK İSTEDİM”

Fransa’da başlayan futbol öyküsünün Türkiye’ye uzanışını anlatan Ilgaz, “19 yaşındayken Fransa’daki son sezonum istediğim gibi geçmemişti. Sezon içerisinde Fransa’da yaşayan bir Türk menajer beni buldu ve ‘Seni Türkiye’ye göndereyim’ dedi. Ben de, ‘Tamam olur’ dedim. Çünkü baktım Sochaux’da profesyonel imza atamayacağım. Ben de Türkiye’de sınamak istedim şansımı. Çoğu arkadaşım futbolu bıraktı. Ben de ilk olarak Karagümrük’e imza attım. Oradan Kayseri Erciyesspor’a kiralandım. Orada bir sezon geçirdikten sonra Karagümrük’e geri döndüm ve oradan da Hatayspor’a imza attım” ifadelerini kullandı.

“HATAYSPOR’UN TEKLİFİNİ DÜŞÜNMEDEN KABUL ETTİM”

Hatayspor’un önerisini düşünmeden kabul ettiğini belirten 25 yaşındaki futbolcu, “İlk sezonum gerçekten çok güçtü. Kayseri Erciyesspor çok sıkıntılı bir dönemden geçiyordu. O yıl küme düştük. Ama benim açımdan iyi bir tecrübe oldu. Türkiye’de ilk sezonumda böyle sıkıntıların içine girmek çok şey kazandırdı bana. Kayseri Erciyesspor’dan ayrıldıktan sonra Fransa’ya döndüm. İki ay süresince menajerlerin aramasını bekledim. Çok uzun sürdü. O bekleyiş döneminde yerimde duramıyordum. Sonunda aradılar ve ‘Hatayspor var’ dediler. Daha önce Hatay’a hiç gitmemiştim. Hemen kabul ettim. Maç oynamam gerekiyordu. Hiç düşünmeden kabul ettim” şeklinde mevzuştu.

Hatayspor’da bir aile yapısının olduğunu ifade eden başarılı futbolcu, “Hatayspor’da büyük amaçlar var. Geldiğimden beri şampiyonluk niyetleri var. Bu gerçekten benim için çok iyi bir şey. Her maç kazanmak için sahaya çıkınca hadiseler farklı oluyor. Gol atmak istiyorsun, asist yapmak istiyorsun. Gerçekten burada aile gibi olduk. Geldiğimden beri hiçbir sıkıntı yaşamadım. Hep profesyonelce davrandım. Hiç kimseyle bir problem yaşamadım. Hep işime odaklandım ve takımım için oynadım” dedi.

Başarılı grafiğini de açıklayan Ilgaz, “Bu başarı aslında bir sezonda gelmedi. Geldiğim ilk günden beri bunu kastediyorduk. En yükseğe çıkmak için çalışıyorduk. Bu kadar dakika oynamak profesyonelliği de getiriyor. Futbol dışında kendime çok dikkat ediyorum. İyi çalışıyorum. Bu yüzden gerçekten maksatlarıma ulaştığım için çok mutluyum” ifadelerini kullandı.

“SÜPER LİG ÇOK GÜÇLÜ”

Süper Lig’in gücü hakkında değerlendirme yapan Ilgaz, “Natürel ki Süper Lig’de daha güç, daha güçlü rakipler var. Kvaka bir lig değşehir. Her maç çok güç. Ama kendi adıma daha fazla boşluklar bulabiliyorum alt liglere göre. Kendi mevkiime göre daha avantajlıyım diyebilirim. Süper Lig’de daha iyi hazırlanmak zorundasın. Kendine daha iyi bakman lazım. Bence bunlar çok önemli. İnşallah böyle devam ederiz. Bence çok iyi gidiyoruz. Sezon başladığında öyle bir gayemiz yoktu. Bazı insanlar, ‘Yeni çıkilometreış. Ligde kalsın yeter’ der. Bence yanlış bunlar. Oynadıkça amaçlar ortaya çıkar. Bence şu an iyi gidiyoruz. İlk 6-7 neden olmasın” şeklinde mevzuştu.

“MİLLİ TAKIM FORMASINI TAŞIMAK İSTERİM”

Ulusal Takım formasını bir gün giymek istediğini belirten Ilgaz, “Uzun vadeli bir niyet koymadım kendime. Ben bugüne bakarım. Her maç takıma katkı sağlamak istiyorum. Benim için bunlar çok önemli. Maç maç düşünürüm ben. Uzun vadeli düşünmem. Ama bir gün Ulusal Takım neden olmasın? İnşallah bir gün onurla o formayı taşımak isterim. İspanya’da oynanan futbolun benim tarzıma uygun olduğunu düşünüyorum. La Liga’yı çok yakından takip ediyorum. Beğenerek izlediğim bir lig. Barcelona neden olmasın? Küçüklüğümden beri Barcelona’yı meblağım. Ronaldinho’dan dolayı Barcelonalı olmuştum, onu çok beğenerek izlerdim. Rivaldo’nun da videolarını izliyorum. Gerçekten çok beğendiğim bir kulüp. Ulusal Takım’da oynamak hayallerimi süslüyor. Önümüzde bir Dünya Kupası var. En büyük hayalim orada oynamak. 2022’de umarım orada ben de olurum. Neden olmasın? Her şey olabilir futbolda. Ben her zaman kendimi hazır meblağım. Skor yapmam lâzım. İstatistikler çok önemli. İnşallah o formayı taşımak isterim” dedi.

Ilgaz, Hatay’daki yaşamını ise şu sözlerle açıkladı:

“Bu aralar hiçbir şey yapmıyorum. Konuttayım. Hatay’da yemekler, mezeler çok güzel. Arkadaşlarla maçtan sonra yemek yemeye gideriz. Yabancı arkadaşlarımızla da çok yemek yeriz. Takıma uyarlamalarını kolaylaştırmak için onları yalnız bırakmıyoruz. Bunlar çok önemli öğreniyorsunuz.”

KAYNAK: İHA
FOTOĞRAF: İHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı