Son Dakika

Şahika Ercümen Kocaeli’de balık spektrumuna hayran kaldı

Geçtiğimiz yıl Mersin’de bulunan Gilindire Mağarası’nda yaptığı dalış ile beraber paletsiz bir şekilde 90 metre derinliğe ulaşarak dünya rekoru kıran ve adını Guinness Rekorlar Kitabı’na yazdırmayı başaran Şahika Ercümen, Kocaeli Körfez’inin pakliğine ve balık çeşitliliğine dikkat çekebilmek amacıyla dalış gerçekleştirdi.

1

İlk olarak Darıca şehirçesine gelen Ercümen, buradan tekneye binerek Karamürsel şehirçesine geçti. Karamürsel Sualtı Sporları Derneği’ne KARSAD gelen Ercümen, buradaki dalış faaliyetleri hakkında bilgi aldı. Daha sonra hazırlıklarını bitiren Ercümen, kendisi için hazırlanan bota binerek, 7 yıl önce denizdeki canlı popülasyonunun artması ve sualtı turizminin gelişmesi için batırılan geminin olduğu bölgeye gelerek kendisini Körfez’in duru sularına bıraktı. Burada yaklaşık 20 metre derinliğe tüpsüz bir şekilde dalan Şahika Ercümen, balık çeşitliliğine hayran kaldığı İzmit Körfezi’nde dalış sonrasında hem sualtında hem de mavi suların üzerinde Türk bayrağını dalgalandırdı.

2

“ÇOK ÖZEL BİR DALIŞ NOKTASI OLMUŞ”

Kocaeli’de dalmanın diğer şehirlere göre azıcık daha güç olduğunu belirten Şahika Ercümen, “Su 17 dereceydi, soğuktu aslında. Görüş başlarda çok iyi olmamasına rağmen derinleştikçe görüşün açıldığını gözlemledim. Ama natürel her şeyden önemlisi bu bölgede, Körfez’de böyle bir batığın olması ve oradaki balıklara özel bir yuvalama alanı olması çok neşelendirici, çok özel bir dalış noktası olmuş. Aşağıda hayli bir canlılık var. Aslında çok canlı bir su. Doğru koşullarda bu stil batıklar, resifler oluşturulduğunda balıklar için çok pozitif civarlar oluşturuyor. Ben çok neşe aldım. Çünkü Kocaeli’de sualtı da su sporlarına çok büyük bir katkı sağlayacak bir alan. Dolayısıyla bugün ona tecrübeledim. Hem suyun üzeri güzel, pek çok spor yapılabilir ama suyun altında da burada yapılabilecek dalış aktiflikleri, dalış çalışmaları hatta uluslararası bazı şeyler yapılabilir. O yüzden burada böyle ilk dalışları yapanlardan olmaktan mutluyum” dedi.

3

“UMARIM BU ÇALIŞMALAR ARTARAK GİDER”

Yaklaşık 10 yıl önce de bu bölgede dalış yaptığını kaydolan Ercümen, “Belli aralıklarla gelip dalıyorum, ülkemizin her yeri çok güzel. Ama buranın lokasyon olarak da ve son yıllarda yapılan arınma çalışmalarıyla su çok arındırılmış, dolayısıyla hep ivmelerle pakliğin arkasıığını gözlemlediğimiz bir etraf var. Ben açıkçası çok mutluyum burada su sporlarına ve sudaki pakliğe, canlılığa bu kadar kıymet verilmesi, değer verilmesi çok önemli. Umarım bu çalışmalar çoğalarak gider. Ben de böyle sık sık gelip bunlara şahit olabilirim” diye mevzuştu.

İHA

4

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı