Son Dakika

Rıza Çalımbay’dan 21 ekip yorumu

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında çalışmalarını Bolu Gerede’de sürdüren Süper Lig takımı Sivassspor’da teknik dolaysızör Rıza Çalımbay, Demirören Haber Ajansı’na DHA özel açıklamalarda bulundu.

Yeni sezon çalışmalarının çok iyi gittiğini, sıkıntılarının olmadığını ve yeni transferleri beklediklerini söyleyen Çalımbay, “3-4 tane transfer yaptık ama 3 tane daha ihtiyacımız var. Onlarla da yönetimimiz uğraşıyor, inşallah en kısa sürede onları da bitireceğiz. Şu andaki çalışmalarımız gayet iyi, hiçbir sıkıntımız yok. Yeni transfer arkadaşlarımız da gelecek, ondan sonra da zati buradan İstanbul’a geçip, orada bir turnuvaya katılacağız. Ondan sonra da ligimize başlayacağız. Takım olarak hazırız. Ne olacağını çok iyi öğreniyoruz. Çok güç bir ligin bizi beklediğini öğreniyoruz çünkü bu yıl biraz değişik olacak. 21 takım çok güç bir şey olacak, nasıl yapacaklar ben de bütün anlayamıyorum. Yani şöyle; hem ulusal maçlar, hem Avrupa kupaları var, hem de lig ve Türkiye Kupası var. Ve Mayıs ayının 15’ine kadar tamamlamamız gerekiyor. Sıkıştırılmış bir lig olacak. İnşallah sakatsız ve kötü şeyler yaşamadan tamamlamaya çalışacağız” diye mevzuştu.

“TRANSFERLERİMİZİN ÇOK İYİ OLMASI GEREKİYOR”

5-6 transfer dışında transferin olmayacağını vurgulayan tecrübeli teknik adam, “Takımımızın iskeleti var, hiçbir meselemiz yok ama şimdi 5 oyuncu değiştirme şansınız da var. Eğer iyi bir takım kurarsanız, iyi oyunculardan bir takım kurarsanız, orada büyük avantaj yakalarsınız. Natürel ki diğer bütçesi daha yüksek olan, daha iyi takım kuran, nitelikli oyuncular alan takımlar daha avantajlı olacaklar. Bizim de transferlerimizin çok iyi olması gerekiyor, hem Avrupa kupaları var hem de lig var. Onun için de kadromuzu çok iyi yapmamız lazım. Biz de çok uğraşıyoruz oyuncu almak için. Dediğim gibi 3 tane daha oyuncu alıp kapatacağız” ifadelerini kullandı.

“AVRUPA’DA KUVVETLİ TAKIMLARLA OYNAYACAĞIZ AMA BEN TAKIMIMA GÜVENİYORUM”

Bu yılki istikrarlı performansın aynısını gelecek sezon da göstereceklerini belirten Çalımbay, “Bana göre en önemli şeylerden bir tanesi, Avrupa kupalarında gruplardan çıkmak. Natürel güç olacak, Şampiyonlar Ligi’nden elenenler de o gruba gelecekler. Kuvvetli takımlarla oynayacağız ama ben takımıma güveniyorum. İnşallah gelen transferlerin de istediğimiz performansta olmasıyla daha iyi şeyler yapabiliriz. Geçen sezon kimsenin beklemediği şeyler yaptı Sivasspor, inşallah aynısını devam ettireceğiz” dedi.

“KİMSENİN BEKLEMEDİĞİ ŞEYLER YAPTIK”

Pandemiden bütün takımların negatif etkilendiğine değinen 57 yaşındaki çalıştırıcı, DHA’ya yaptığı açıklamada şunları kaydoldu:

“Bizim sakatlarımız çoğaldı. Bütün olarak bütün takımlar yüzde 100 hazırlanamadılar. Çünkü aniden karar verildi liglerin başlanmasına, bütün bir karar verilemedi. O yüzden de natürel ki sakatlar çoğaldı. Kadro noksanlıği de vardı sakatlardan dolayı. Son maçlarımıza en az 3-4 oyuncumuz çıkamadı. Hakan Arslan en iyi oyuncularımızdan bir tanesi, son 8 maçın bir tanesinde oynayabildi. Onların dışında yararlanamadık arkadaşlarımızdan. Buna eş sıkıntılar yaşadık ama biz kupada mesele yaşadık. Ligi ve kupayı birlikte götürelim derken sakatlar verdik. Bir de bizimkileri es geçiyorlar ama VAR’dan, hakem arkadaşlarımızın yanılgılarından dolayı da puanlar kaybettik net şekilde. Bunlar vardı, onun dışında bir şey yok. Bir bakarsanız yıl başına, herkesin düşme potasında gösterdiği bir takımdık biz. Kimsenin beklemediği şeyler yaptık. Kimse transferlerimizi tanımaz. Yeni arkadaşlarımız çıktı. Mert Hakan mükemmel bir grafik çizdi ve Fenerbahçe’ye gitti, gerçekten mükemmeldi. Emre olsun, Fatih olsun, Fernando olsun; bunlar ayrılan arkadaşlarımız, onlara da başarılar diliyoruz. Ama Sivasspor gerçekten geçen sezon müthiş şeyler yaptı.”

“FATİH NEREDE OYNARSA BAŞARILI OLACAKTIR”

Geçen sezon Sivasspor’un Beşiktaş’tan kiraladığı Fatih Aksoy’un, siyah-beyazlılar tarafından Aypak Alanyaspor’a değiş tokuşta kullanılarak bonservisiyle beraber verilmesini de değerlendiren Rıza Çalımbay, “Beşiktaş yönetimi ve Sergen öğretmeninın düşünceleridir, onların tasarrufudur. Fatih stoper olarak oynuyordu, ben geldim ön libero oynattım. Genç bir arkadaşımız, Alanya’da da olsa Beşiktaş’ta da olsa başarılı olacaktır kesinlikle” yorumunu yaptı.

“MAÇ YÖNETEN HAKEMLERİN, VAR’IN BAŞINDA OLMAMASI GEREKİYOR”

Yaşanan hakem yanılgıları ve Zekeriya Alp’in MHK’den istifası hakkında ise Çalımbay, şunları söyledi:

“Türkiye’de ne yazık ki hakemlerin üstünde baskılar çok oluyor. Özellikle büyük takımlar üstüne gittiği zaman, bir kusur olduğu zaman, onlar üstüne gittiğinde, onların sesleri çok çıkıyor. Sivasspor’a istediğiniz kadar kusur yapın, ne yazan ne de çizen olur. Ama büyüklere özellikle yaptığınızda ne yazık ki bütün yıpranmalar oluyor. Zekeriya ağabey de bence o yüzden, çok üstüne gelindiği için istifa etti. Çünkü bana göre VAR’a rağmen hakemlerimizin çoğu çok başarısız maçlar yönettiler. VAR’ı bir türlü kullanamadılar. VAR’da hep yanlış yapılıyor. Bana göre maç yöneten hakemlerin, VAR’ın başında olmaması gerekiyor. VAR’ın bambaşka olması lazım ama ne yazık ki özellikle genç arkadaşlarımızın üstünde çok durdu MHK ama bazı genç arkadaşlarımız o işi başaramadılar. VAR’ı kullanamadılar. Eğer baskı yapmazlarsa, hakemleri rahat bırakırlarsa, hakemlerimiz de anlayışlı davranırlarsa, birazcık oyuncularla, teknik dolaysızörlerle geçimlerı iyi olursa, o zaman başarılı olurlar. Yoksa yeniden başarısız maçlar yönetirler.”

DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı