Son Dakika

Rıza Çalımbay: Güç bir sezon yaşayacağız

Süper Lig takımlarından Demir Grup Sivasspor Teknik Dolaysızörü Rıza Çalımbay, Anadolu Ajansı muhabirine, takımdan ayrılan futbolcuların yerine seçenekli bir kadro oluşturduklarını söyledi.

Geçen sezon kadro noksanlığinden dolayı büyük sıkıntı yaşadıklarını ifade eden Çalımbay, bu sezon bu sıkıntıyı yaşamak istemediklerini dile getirdi.

Yeni transferlerin hazırlık kampına katılamamasından dolayı geçim süreci yaşayacaklarını vurgulayan Çalımbay, “Şimdi geçim süreci yaşıyoruz, bunu da en kısa sürede atlatacağız. Bu yıl çok maçımız var. Hem lig hem Avrupa kupaları hem de Türkiye Kupası’nda bir sürü maç var. Hafta içleri çok maçlar oynanacak. Onun için iyi bir kadro kurmak gerekiyor, iyi bir çalışma etrafı gerekiyor. Hazırlık dönemini de iyi geçirmeniz gerekiyor, biz iyi geçirdik” dedi.

Ligin ilk haftasında sahalarında Alanyaspor’a mağlup olduklarını anımsatan Çalımbay, takımların birbirini tanımaması sebebiyle ilk maçların her zaman güç geçtiğini ifade etti.

Çalımbay, Süper Lig’in 2. haftasında dış sahada Büyükşehir Belediye Erzurumspor ile oynayacakları karşılaşmayı kazanmak istediklerini de vurguladı.

“ALDIĞIMIZ OYUNCULARIN HEPSİ İYİ OYUNCULAR”

Takımdan ayrılan Emre Kılınç, Mert Hakan Yandaş, Fatih Aksoy ve Fernando’nun yerine çok iyi transferler yaptıklarını belirten Çalımbay, “Aldığımız oyuncuların hepsi iyi oyuncular, onları öğrenerek aldık. Çoğunu canlı izleme şansımız olmadı ama hepsini tanıyoruz” diye mevzuştu.

Pandemi sürecinin tüm takımları olduğu gibi kırmızı-beyazlı ekibi de etkilediğini ve Sivasspor’un geçen sezon evinde seyircili oynadığı hiçbir müsabakayı kaybetmediğini hatırlatan Çalımbay, şunları kaydoldu:

“Taraftarsız, kuruluşlarınızda maç yapıyormuşsunuz gibi oluyor. Bunun için de futbolcu arkadaşlarımızın daha fazla konsantre olmaları gerekiyor. Çünkü taraftar yok, taraftarımız önünde mağlubiyetimiz yoktu. Taraftarımız sahamızda ligde hiç mağlubiyetimizi görmedi ve mağlubiyeti tatmadı. Bunun için de Alanyaspor maçında taraftar olsaydı bambaşka bir maç olurdu o maç. Taraftarsızlık bütün takımlar için çok güç, izleyen için de çok güç. Fransa, Almanya seyirci almaya başlayacak. Böyle bir şey olursa yeniden çok iyi bir taraftar desteğimiz olur.”

“ÇOK SIKIŞTIRILMIŞ BİR LİG OYNANACAK”

Ligin 21 takımla ve sıkıştırılmış programla oynanmasının takımları yoracağına vurgu yapan Çalımbay, şöyle devam etti:

“21 takımla çok sıkıntılı şeyler yaşanacak. Sakatlık, bıkkınlık olacak, dinlenme şansın olmayacak. Onun için de bu iyi olmadı. Çok maç oynamamız gerekiyor. Yani buna bir kere iyi adapte olmamız gerekiyor. Şimdi o oyuncuların hepsini kullanacağız, bu maçlarda bütün oyuncular oynayacak. Çok maç var, hafta arası 20 tane maç oynayacağız. Burada federasyon da güçte kalıyor, çünkü kısa sürede mayıs ayında tamamlanması gerekiyor. Onun için yapacak bir şey yok, hepimiz ayak uyduracağız. Hepimiz inşallah sakatlanmadan, başka sıkıntılar yaşamadan sezonu tamamlamamız gerekiyor. Bütün takımlar için güç olacak. Çok sıkıştırılmış bir lig oynanacak. Onun için de bütün oyunculara söylüyoruz, adapte etmeye çalışıyoruz. Hepsine ihtiyacımız olduğunu söylüyoruz. Çok iyi şeyler yapmak istiyorsak netlikle maçlarda hele hele seyircisiz olan maçlarda çok iyi şekilde konsantre olmamız gerekiyor.”

“TRANSFERİ NOKTALADIK”

Kırmızı-beyazlı takımın golcü oyuncu Olarenwaju Kayode’yi kadrosuna katarak transferi noktaladığını aktaran Çalımbay, “8 hafta Aaron’un olmaması, geldikten sonra nasıl döneceğini de öğrenmiyoruz. Uzun bir süreç, inşallah o da iyi bir şekilde dönerse o zaman bir sıkıntımız kalmayacak” dedi.

Sivasspor yönetiminin oyuncu alma bakımından elinden geleni yaptığını dile getiren Çalımbay, “Biz de önümüzdeki sıkıntıları ve maçları düşünerek özellikle de Avrupa kupalarını düşünerek güzel, seçenekli bir kadro yapmaya çalıştık. Herkesin bir seçeneği olsun istedik. Şu anda bütün oyuncu kadromuz mevcut, tek eksiğimiz maçlara adapte ve konsantre olmak. Geçen sezon pandemiye kadar mükemmel bir karar yakaladık. Sahamızda ilk mağlubiyetimizi o zaman aldık, o zamana kadar mükemmel bir Sivasspor vardı. Aynısını, aynı şekilde bu sezon yapmaya çalışacağız” değerlendirmesinde bulundu.

“ŞENOL ÖĞRETMEN YÜZDE 100 HAKLI”

Çalımbay, A Ulusal Takıma Sivasspor’dan futbolcu çağrılmamasıyla alakalı da şunları kaydoldu:

“O hadiseı azıcık büyüttüler, biz yalnızca Sivas’ta ilk defa bir ulusal maç oynanıyordu ve bazı arkadaşlarımızın ulusal takımı hak ettiklerine ve gitmeleri gerektiğine inanıyorduk. Bu tabi ki benim kendi görüşüm. Şenol öğretmenimıza saygımız ebedi, tabi ki bütün maçları izliyor, izletiyor. Devre arasında da kampımızı ziyaret etti ve bizimle mevzuştu. Yani bir mesele yok, Şenol hocayı suçlama gibi bir şeyimiz yok. Sivas’taki maça Sivas’tan da bir tane oynayan hak eden bir arkadaşımızın alınmasını tabi ki isterdim. Yani ben taraftar olarak da isterdim, Sivaslı olduğum ve Sivasspor’un başında olduğum için değşehir. Orada ben de bulundum, ben de holünörlük yaptım. Birisi bize gelip de ‘bunu alın’ demesi gibi bir şey mümkün değşehir. Biz yalnızca bizim takımda hak eden olabilir dedik. Şenol öğretmen yüzde 100 haklı, çünkü Mert Hakan ve Emre, Sivasspor’dayken ulusal takıma gittiler.”

“ÇOK GÜÇ BİR LİG OLACAK”

Bu sezonun 21 takımla oynanacağını ve yoğun bir program geçireceklerini ifade eden Çalımbay, “Güç bir sezon yaşayacağız. Bu sezon da herkesin her mevzuda çok dikkat etmesi gerekiyor. Çok güç bir lig olacak çünkü çok maç oynayacağız. Bütün takımlar oynayacaklar, inşallah Avrupa’da bizler de çok başarılı oluruz. Avrupa’ya giden takımların orada yapacağı şeyler ülke puanı açısından da çok çok önemli. En büyük amaçlarımdan bir tanesi netlikle Avrupa’da başarılı olmak. Bundan önce Denizli ve Beşiktaş’ta güzel şeyler yaptık, aynısını burada da yapmak istiyoruz” diye mevzuştu.

Hakemlerden daha dikkatli olmalarını isteyen Çalımbay, açıklamasını şöyle tamamladı:

“Geçen yıl hakem arkadaşlarımızdan ve VAR’dan dolayı çok büyük sıkıntı yaşadık. İnşallah bu sezon iyi bir şekilde giderler, iyi bir şekilde dikkat ederler. Onlara da tabi ki çok büyük iş düşüyor. Yeni bir Merkez Hakem Kurulu geldi ve onlara da başarılar diliyoruz. Ama dediğim gibi VAR’a çok dikkat etmeleri gerekiyor.”

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı