Son Dakika

Nafia Kuş’un amacı altın madalya

Avrupa şampiyonu ulusal tekvandocu Nafia Kuş, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını nedeniyle 2021’e ertelenen Tokyo Olimpiyat Oyunları‘nda, kadınlarda altın madalya kazanan ilk Türk sporcu olmayı kastediyor.

Türkiye’yi olimpiyat oyunlarında temsil edecek 4 kadın sporcudan olan 25 yaşındaki Nafia Kuş, gelecek yıl düzenlenmesi tasarlanan organizasyon için hazırlıklarını ulusal takım kampında sürdürüyor.

440

Kariyerinde 3 Avrupa şampiyonluğu ve birçok yaş grubunda dünya dereceleri bulunan Nafia, ilk defa katılacağı olimpiyatlarda Türkiye’ye kadınlar tekvandoda ilk altın madalyasını da kazandırmak istiyor.

Nafia, memleketi Adana’da Anadolu Ajansı muhabirine, 9 yaşında başladığı sporda, henüz genç yaşlarda dereceler elde etmeyi başardığını söyledi.

İlk uluslararası derecesi olan Avrupa ikinciliğini 2009 yılında 14 yaşındayken elde ettiğini belirten Nafia, şöyle mevzuştu:

“Tekvandoda küçükler, yıldızlar, gençler, ümitler, büyükler gibi tüm kategorilerde yarışan tek sporcuyum diyebilirim. Bunların bilgi birikimi ve donanımıyla madalyalar geldi. Şu an olimpiyat kotasını almamın en büyük avantajı da geçmişderi gelen bir birikimle hazırlanmış olmam. Küçüklerde Türkiye Şampiyonu, yıldızlarda Avrupa ikincisi, gençlerde dünya ikincisi ve üçüncüsü oldum. 3 defa Avrupa Şampiyonu oldum. Büyüklerde 2 defa dünya üçüncüsü oldum. Bunların yanı sıra Akdeniz Oyunları, İslami Direnışma Oyunları ve Üniversite Oyunları şampiyonluklarım var.”

450

OLİMPİYATTA İLK ALTIN MADALYA AMAÇİ

Nafia, salgın döneminde kamplara ara verilmesiyle zamanını ailesiyle geçirdiğini, o dönemde daha önceki bir tekvandocu olan kardeşiyle konutta idman yaptığını anlattı.

Türkiye’nin kadın tekvandoda çok başarılı olduğunu ifade eden Nafia, “Dünyada olimpiyatlar için 4’te 4 kota alan iki ülke var. Bkocaman Türkiye, diğeri Çin. Tekvandoda kadınlarda çok güçlüyüz” dedi.

Nafia, olimpiyat oyunlarının, bir sporcunun “doruğu” olduğunu ve herkesin madalya kastettiğini anlatarak, şunları kaydoldu:

“Rakiplerimle zati daha önce birçok turnuvada karşılaşmış, sürekli maç yapmış haldeyiz. Ben de kilomun gözde adlarındanım. Olimpiyatta kendimi altın madalyaya çok yakın görüyorum. Rakiplerimin nerede yanlış yaptığını, yanılgılarından ders çıkartıp kendimi geliştirerek, bir daha aynı yanılgıları yapmayarak emin adımlarla ilerleyip olimpiyatlarda altın madalyayı istiyorum. Kadınlarda, olimpiyatlarda tekvando branşında hiç altın madalyamız yok. Gümüş var, bronz var ama altın yok. Olimpiyatlarda ülkemize ilk altın madalyayı kazandıran ad ben olmak istiyorum.”

Nafia, İstanbul Büyükşehir Belediyespor Kulübü yetkililerine verdikleri yardımdan dolayı teşekkür etti.

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı