GalatasaraySon Dakika

Mustafa Cengiz: Ali Koç, sen haddini öğreneceksin

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz, Türkiye Futbol Federasyonu TFF Yatşmazlık Çözüm Kurulunun UÇK futbolcuları Oğulcan Çağlayan ile alakalı verdiği karar hakkında yorumda bulunan Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç’u sert bir dille eleştirdi.

Başkan Cengiz, TFF UÇK’nin Çaykur Rizespor ile sözleşmesini haksız feshettiği gerekçesiyle Oğulcan Çağlayan’a 6 maç men ve 1 milyon 200 bin avro para cezası vermesiyle alakalı GS TV’ye değerlendirmede bulundu.

Bu kararla alakalı görüşlerini aktaran Ali Koç’a tepki gösteren Mustafa Cengiz, “Fenerbahçe, çok değerli bir rakip camiamız. Her zaman saygı dinlerım. Buradaki söylemlerim tümüyle Fenerbahçe Başkanı Ali Koç’a yönelik. Sevgili Ali Koç, sen haddini öğreneceksin. Yargıyı tahakküm altına alamazsın. Türkiye’nin en varlıklı insanı olabilirsin. Yargıya, duruşmalara ve tahkime egemen olamazsın. Baskı altına alamazsın. Buna, ne haddin ne de yetkin var. Lütfen bu tip söylemleri kullanmayalım. Kim haklıysa TFF Tahkim Kurulu karar verecek. Ali Koç emretsin, Rizespor ile beraber hareket etsin, taraf olsun ve bizimle adli duruşmalara gelsin. Karşımıza çıksın. Bütün gücünün kullansın. Haklı mı, haksız mı kazanır göreceğiz. Kendi gözündeki cesurluği başka bir deyişle direği görmeden başkalarının gözünde çöp aramasın.” ifadelerini kullandı.

TFF Yatşmazlık Çözüm Kurulunun Oğulcan Çağlayan ile alakalı kararı 5 Aralık 2020’de almasına rağmen kendilerine 7 Ocak 2021’de yazı geldiğini vurgulayan Cengiz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Bir kulüp başkanı olarak, böyle sorumsuz ve hadsiz bir beyanat ile ilk kere karşılaştım. Burada en önemli nokta, Sayın Ali Koç’un açıklaması şu: Bizi ayartan kulüp gibi, ‘Bu kulüp bunu hep ve devamlı yapıyor. Gerekli cezalar verilsin, gözüm üzerinizde ey tahkim.’ diyor. Biz ayartan kulüp değşehiriz. Gelen 21 sayfa yazıda açıkça ‘Galatasaray ayartan kulüp değşehirdir’ diyor. Çaykur Rizespor tek taraflı olarak Türkiye Futbol Federasyonunda nasıl yapıyorsa oyuncunun sözleşmesini 1 yıl uzatıyor. Oysa FIFA kaidelerında ‘Futbolcu köle değşehirdir, rızasının alınması gerekir’ diyor. Bunun üzerine futbolcu da bitime 6 maça kala TFF’ye gidiyor ve ‘Ben de tek taraflı feshediyorum’ diyor. Sonra bize geliyor. Biz burada ayartan kulüp değşehiriz. Galatasaray, Türkiye’de futbolun kıblesidir. Yerli ve yabancı tüm sporcular önce Galatasaray’a gelmek ister. Bu bir gerçek. Bunu kabul edeceksiniz. Türkiye’de bir kulübün dünya çapında böyle bir ada sahip olması, Türkiye’yi de rakiplerimizi de gururlandırmalı. Bundan rahatsız olmayın.”

Oğulcan Çağlayan’a verilen cezanın ardından TFF Tahkim Kuruluna başvuruda bulunacaklarını aktaran Mustafa Cengiz, şunları kaydoldu:

“Oğulcan Çağlayan, bizimle sözleşme imzaladıktan sonra Çaykur Rizespor haksız fesih diye TFF’ye başvuruyor. TFF, bunu aylardır inceliyor. UÇK açısından mevzuşuyorum, 6 maç disiplin cezası vermişler. Böyle bir şey olmaz. UÇK’nin disiplin cezası vermeye yetkisi yok. Futbolcun iyi maksadı göz ardı edildi. 1 milyon 200 bin avro muazzam bir sayı. Bunu ne insan vicdanı ne hak ne de Avrupa İnsan Hakları Duruşması kabul etmez. Biz TFF Tahkim Kuruluna başvuracağız. Tahkim onarsa ya da hoşnut olmadığımız bir karar çıkarsa adli yola başvuracağız. Bununla sonuna kadar uğraşacağız.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı