GalatasaraySon DakikaTrabzonspor

Mustafa Cengiz: 33 yıl kalsam, yeniden Terim’le çalışırım

Galatasaray Kulübü Başkanı Mustafa Cengiz; İhlas Haber Ajansı, Anadolu Ajansı ve Demirören Haber Ajansı muhabirlerinin yer aldığı canlı yayında gündeme şehrişkin suallerı yanıtladı.

Öncelikle görevde kaldıkları sürede yapılanlarla alakalı açıklama yaparak sözlerine başlayan Mustafa Cengiz, göreve geleli 3 yıl olduğunu ifade ederek, “22 Ocak’ta 3 yıl olacak göreve geleli. Geçmişini unutan geleceğini bilemez. Önemli olan süreci yakalamaktır. Dursun Başkan’a karşı aday olup kulübü devraldığımızda genel vaziyet şuydu, ‘Bütün tersanelerine girilmiş’ diyeceğim ama 157 milyon Euro’ya yakın borcumuz vardı ve 147 milyon Euro olarak UEFA’ya bildirilmişti. Dannj ve Chedjou’nun koydurduğu transfer yasakları vardı. 25 Ocak’ta devir teslim aldık ve 31 Ocak’a kadar 32 milyon TL ödememiz gerekiyordu. Şükürler olsun bunları hallettik. Basketbolda da yasağımız vardı, bunu da kaldırdık. Toplam 80 milyon TL borç vardı, bunları da ödedik. Derneğe para verip faiz işlettik diyorlar, gülüyorum bunlara. Bizim faiz işletecek paramız mı var? Biz kredi alarak ödedik bunları. Bunları adaleıtlı mı kullanıyorlar cahilce mi kullanıyorlar öğrenemiyorum. Başımızda UEFA vardı. Halk hafife alıyor bunları. UEFA’ya gittiğimizde 4 ay müsaade edin dedik. Orada genel morale önem veriyorlar. Borcuna sadık, morali yüksek, bu doğrultuda hareket ediyorlar. Orada beyan esastır ve 4 ay müsaade ettiler. Biz gidip 67 sayfa rapor verdik. Tarihte ilk kere bir kulübe 2. defa uzlaşma anlaşması verdiler ve yer yerinden oynadı. Milan ve Paris Saint-Germain bizi örnek gösterdiler. Biz avukatsız korunma yaptık. Avrupa’nın büyük avukatları bizi izledi ve havalimanında bize “Sizin avukata ihtiyacınız yok” dediler. UEFA’da yer yerinden oynadı. 6 milyon Euro ceza yedik, bunu da ödedik. Disiplin komisyonunun üstünde bir komisyon var ve başkanı, AİHM daha önceki başkanı. 500 sayfaya yakın yazışma yazdık ve sertleştik karşılıklı olarak. İsteseler doğrudan ceza verme hakları vardı. Ceza almamız için yine Disiplin Komitesi’ne sevk ettiler ve biz de CAS’a gittik. Herkes bize karşı çıktı. CAS’ta bir büyük Avrupa kulübünün yalnızca avukatlara verdiği para 2,5 milyon Euro’ydu. Biz davayı hem usulden hem de temelden kazandık. Harcadığımız para 35 bin İsviçre Frangı” açıklamasını yaptı.

“BEN YAPAYALNIZIM VE ŞİKAYET ETMİYOR”

Göreve geldiklerinden sonra takımın 2 şampiyonluk ve 4 kupa kazandığına dikkat çeken Cengiz, “Sağ olsun teknik kadromuz ve futbolcularımız 2 yıl üst üste bizi şampiyon yaptı, 4 tane de kupa kazandık. 10 yıldır ilk defa kara geçtik ve kayyum riskinden de kurtardık. Bunları hafıza için anlatıyorum. Ben bugün varım, yarın yokum. Benim bütün çalışan arkadaşlarımı bıktırdılar. Ktümörüş beklemeden çalışan yönetim heyeti ne yazık ki bıktı arkasıık. Bu kadar haksız eleştiri, bu kadar komplo kuramı ben görmedim. Bu kadar ağır saldırı sebebiyle bıkilometreış vaziyetteler. Hepsinin sinerjisini kara delik gibi emdiler. Hastalıklara direndiğim gibi buna da dayanıyorum. Çünkü beyinde 10 lezyon daha çıkilometreış. Kimse bana acımasın. Ben yapayalnızım ve bundan da şikayet etmiyorum. Tükenene kadar mücadeleme devam edeceğim. Benden sonra gelecek olan yönetimlere de ışık veriyorum. Yarın bu yanılgıları yaparsanız buraya başkan ve yönetim bulamazsınız, eleştirecek kimseyi bulamazsınız, gelmez. Her zaman şampiyon olmak vaziyetinde olamayabilirsiniz. Biz şanslıydık. Kolay değşehir 3 yılda 2 şampiyonluk” diye mevzuştu.

“HAK EDEN KAZANSIN, HAK EDEN GALATASARAY OLSUN”

Hafta sonunda oynanacak olan Beşiktaş derbisine kazanmak için çıkacaklarını söyleyen Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, “Değerli bir rakibimiz ve değerli bir maç. Gerek teknik dolaysızörümüz gerek takımımız ölümüne oynayacaktır. Bazı maçlarda şanssız puan kayıplarımız oldu. Bunun iç ve dış faktörleri de oldu. Doğrudan hakemlerin üzerine de atmak istemiyorum. Alanyaspor maçı, Kasımpaşa maçı var. Kayserispor maçında tek şut attılar, tek gol yedik. Hatırlar mısınız bir Konyaspor maçımız vardı. Tek kale oynamıştık ama adam orta sahadan bir top attı, Almanya’dan gelen bir kalecimiz vardı, yere seken top kaleye girdi. Ben bunu gördükten sonra futbolda hiçbir şeye şaşırmam. Galatasaray ligin en değerli kadrosuna sahip. Genç oyuncularımızı da takıma monte ediyor öğretmenimız. Gençlere ve bütün oyuncularımıza çok inanıyoruz. İnşallah Muslera da katılacak aramıza. Fatih’e buradan da teşekkür ediyorum. Pazar günü kıran kırana oynayacağız, hak eden kazansın, natürel ki hak eden Galatasaray olsun” ifadelerini kullandı.

“GÖRÜŞME YAPMA DEDİLER, ARKASINDAN GÖRÜŞTÜM”

Taraftarların yönetime yaptıkları eleştirilerle alakalı mevzuşarak sözlerini sürdüren Mustafa Cengiz, “Taraftar olarak bakarsam, yetersiz ve vasat bir yönetimiz. Bir tablo veriyoruz ama bu kadar sattık ettik anlamına gelmesin. Bu bilgilendirme için. 24 Ocak 2018’de göreve gelmişiz. 3 yılda 47 oyuncu satın almışız. 3 günde Nagatomo’yu aldık ve Ndiaye’yi de öğretmenimızın onayıyla sattık. Menajeri kapıda nöbet yakalıyordu. Oğlumu dahi aramışlar. Toplamda 40 milyon Euro bonservis ödemişiz. Bunu başka kulüpler veremez. Dün TFF’de de veremediler, sıkıştılar. Limitler var. Toplam ösınan ücret 44 milyon Euro. Toplamda 68 oyuncu göndermişiz, 62 milyon Euro kazanç elde etmişiz. Toplamda 18 milyon Euro arkasııdayız. Şimdi yetersiz ve vasat halimiz bu. Acaba becerikli olsaydık ne olurdu. Bir kulübümüz 18 oyuncu aldı. Romanya’ya oyuncu yolladılar, Bolu’ya gitmedi. Bizim her şeyimiz net, palavra yok, dolan yok, arkadan dolanıp 2 puan almak yok. Bizim taraftarımız sorgulayıcı ve yargılayıcı bir taraftar. Ben buranın patronu değilim, onlar gibi taraftarım. Bana yanıt verilmezse şüphelenirim. Bu açıdan bakınca biz 100 milyon Euro kar elde etmediğimiz için suçluyuz. Bizim 3 yıla daha ihtiyacımız var. Korkmayın aday değilim. Ben geldim, 380 milyon TL yapılandırma yaptım. Euro borçları TL’ye çevirdim. 5 yıl yapılandırma yaptık, birinci yıl bitti şimdi ilk 2 yıl ödemesiz 7 yıla döndürüyoruz. Ben bunu kendim için yapmadım, herkes için yaptım. Ben bugün varım, yarın yokum. Buraya kazık çakmadım. Şimdi yazmışlar ya transfer ya istifa diye. Böyle bir şey olabilir mi ya? Ben 47 oyuncu transfer etmişim, hala doymamışsınız. Bizim oyuncularımız Türkiye’nin en değerli oyuncuları. 1 saattir Fatih öğretmenle bunu mevzuşuyoruz. Taraftarı ben yönlendiriyormuşum, öğretmenle yolları ayırıyormuşum. Taraftar açıklama yaptı, Başakşehir’le İrfan Can için görüşme yapma diye. Ben bu sözün ardından Göksel Bey’le görüştüm. Ne görüştüysek kendisi açıkladı. Ben onlara bunu yazdırsam, neden görüşeyim Göksel Gümüşdağ ile. Ben kendisiyle 1 kere değşehir, birkaç defa görüştüm. Kimin için görüştüğümüz muhakkak. Benim ne maliyet verdiğimi de varsayım edersiniz. Hayaller Van Persie, gerçilaveler bütün tersi. Diğer oyuncuları da mevzuşunca toplam tüketme 38 milyon Euro. Bunlara girmeyelim, pazarlık aşamasındayız” diyerek devam etti.

“KULÜPLERE ELLERİNDEKİLERİ VERİN DEDİMİ ‘MAHREMDİR TÜBERKÜLOZAYİZ” DEDİLER”

Türkiye Futbol Federasyonu’nda dün gerçekleşen Kulüpler Birliği toplantısına değinen Mustafa Cengiz, “Dün TFF’de bir sual sordum. Orada bazılarına haberler kaçıyor. Açıklamışlar 499 milyon TL limit. Halk yazıyor, “Elinde 500 milyon yetki var, tüketsene” diye. Bu bizim toplam limitimiz. Ben dün 21 kulübe, ‘Verin elinizdeki sayıları’ dedim. ‘Mahremdir tüberkülozayız’ dediler. Bizimle beraber yalnızca arkasııda olan tek kulüp Trabzonspor. Benim 9.8 milyon TL arkasıı gidişatım var. Ktümör yenilemesi yaptılar, bugünkü kura getirdiler ve bankaların böyle istediğini söyleyip topu da buraya attılar. Taraftarlar eğer sosyal medyada başlık açacaksanız, gündem oluşturacaksınız, lütfen “Tüketmelerı günlük kurdan değşehir, daha önceki kur olan 8 TL’den yapın” diye. Böyle olunca ben 26 milyon TL arkasııya çıkıyorum. Benim gidişatım bu. Bugün Galatasaray dünyanın en itibarlı kulüplerinden. Bugün yazarım çilaveleri mayıs sonrasına ve İrfan Can’ı da alırım, hepsini alırım. Sonra da hadi eyvallah tenim ve giderim. Buna mani olabilecek bir güç yok. Ama ben 3 tane alkış almak için Galatasaray’ın geleceğini karartmam. İstedikleri kadar yetersiz desinler. Ben Galatasaray’ın geleceğini karartmam. Öğretmenimızla mevcut kadroyu da mevzuştuk, kendisi aslan gibi “Oldu oldu başkanım, olmazsa bu kadroyla da gideriz” dedi. Ama şuna emin olun, öğretmenimızın dediği adlarla alakalı çalışmalarımız devam ediyor” ifadelerini kullandı.

“ÖĞRETMENİMLE KAVGALI BİR GİDİŞATIMIZ YOK”

Teknik Dolaysızör Fatih Terim’le yayın öncesinde 1 saat ortamı oturup sohbet ettiklerini söyleyen Mustafa Cengiz, “Öğretmenimızla 1 haftadır yoğun maç trafiği sebebiyle toplanamıyorduk. Öğretmenime ‘Neden yalnız seziyorsun’ diye sordum. ‘Sinirlendim, burama geldi’ dedi. Karagümrük maçı vardı yaşanan. Bazı şeyleri söyleyemiyoruz. Saha kenarında çıldırıyor, bu yaşta yağmur yiyor, kar yiyor. Kolay değşehir. Bu yalnızca parayla olacak iş değşehir. Öğretmenime hak verdik. Bazen hak vermiyoruz ‘hayır’ diyoruz. 2 uygar insan gibi oturup mevzuşuyoruz. Bizim bir tasamız yok. Öğretmenimız mevzuşulabilir ve anlaşılabilir bir insan. Bu yayın olmasaydı 1 saat daha otururduk. Biz kavgalıydık, barıştık diye bir vaziyet yok öğretmenimızla. Ben öğretmenimle bir tartışmam olsa, bunu medya önünde hisseyleşmam. Ben yalnızca güzellik mevzuştümörüm. öğretmenim de ben de söyler zati. İkimiz de güney kişiliğine sahibiz. Ben kimseden sözımı esirgemem. Öğretmenimden çekinmem, öğretmenim de benden çekinmez. Ama bunu medya üzerinden yapmayız. Öğretmenimın amaçladıği şeyler çok başka, bunu kendi aramızda hallediyoruz. Öğretmenim değerli bir ad ve değerli bir marka. Açıklanan adlar olunca, herkes havalara girdi. Hepsi sanki İrfan Can Kahveci oldu başımıza. Hepsi değerli adlar ama hepsinin bir sırası var. Galatasaray mevcut kadrosuyla Türkiye’de şampiyon olur. Ama öğretmenimız da biz de şampiyon olduktan sonrasını düşünüyoruz. İrfan Can’ı koyduğunuz zaman, Visca’yı koyduğunuz zaman daha da değerli olur. Bana göre İrfan Can, Göksel’in istediği 13-14 milyon Euro’dan çok daha değerlidir. Ama taraftarlarımız beklemeli, bizim kaynak oluşturmamız gerekiyor” açıklamasını yaparak transferde görüşülen adlarla alakalı mevzuştu.

4993

“HOCAMIZ ŞAPKADAN TAVŞAN ÇIKARDI”

Ömrünün Galatasaray ile geçtiğini söyleyerek sözlerini sürdüren Mustafa Cengiz, “Koma halinde dahi Galatasaray’ı düşündüm. Fakat öyle bir hale geldi ki iş, bir rakibiniz sizden fazla transfer yapınca, Galatasaray’ı yenmiş sayılıyor. Santrfor alamadığımız dönemde en çok golü biz attık, savunma alamadığımız dönemde en az golü biz yedik. Taylan çıktı ortaya. Çin atasözü der ki, güçe düşünce 2 dakika kaşını çat, bulursun yolu. Öğretmenimız da buldu bu yolu, şapkadan tavşan çıkardı. Biz de zaman zaman şapkadan fil çıkarıyoruz. Rakip takımımız 18 transfer yapmış. Rakip takım başkanı cebinden ödeme yapıyormuş. Benim vereceğim 1000 Lira’dan ziyade taraftarın vereceği 1 Lira daha önemlidir çünkü ortada beraber katılım vardır. Şunu da söyleyeyim, hiç transfer de yapamayabiliriz. Sonra istifa isteyenler olur. Benim için istifa kurtuluş olur. Ama sonrasında kayyum atanırsa içim yanar” dedi. Seçime girip girmeyeceğiyle alakalı da mevzuşan Cengiz, “Ben niçin girmeyeyim seçime? Ben enayi miyim? 2 bin 525 kişi bana rey vermiş. Namustur bu. Ben buna hıyanet edemem. Onların ricasıyla yeniden girerim. Ancak başkan adayı olup olmayacağımı öğrenmiyorum. Benim en büyük hayalim maç izlemek. Konutta dahi izleyemiyorum, hanım bana kızıyor. Deşarj oluyorum ben haftada 1 defa. 15 günde 1 locamızda izliyorum, rahatlıyorum. Senelerdir benim locam dopdolu olur. Orada Fenerbahçeli de olur, Beşiktaşlı da olur. Ben hakeme bir şey diyemiyorum, gol atılıyor yerimde heykel gibi oturuyorum. Çünkü yanımda rakip başkan oluyor. Halkın kişiliğini öğrenmek istiyorsanız, başkan olun, yanındaki diğer başkanlardan görün. Real Madrid’den 5 gol yedik, adam ayağını kıpırdatmadı. Ama burada göbek atanlar dahi var. Ben eğer iyi bir aday görürsem, onun lehine çekilirim. İyi bir aday görmezsem, bütün adaylardan özür dileyerek söylüyorum bunu, ara süreçte çıkan adaylar da çok değerli adlar, ama ben kendimce yeterli görmezsem, aday olabilirim. Olurum demiyorum, naz da etmiyorum. Hekimlerıma ve aileme bakarsam, olmam, işin de acıklı kısmına girmeyelim” açıklamasını yaptı.

TFF’nin tanımladıği limiti aşmak istemediklerini söyleyen Mustafa Cengiz, “Limiti aşmak istemiyoruz ama limiti aşanlar oldu, ne oldu? Ben yüzde 26 aştığım anda 3 puan silme, transfer yasağı var. Yüzde 25 aşarım istersem. Aşanlar oldu bu limiti. Olmadı mı? Soruyorum ben devamlı TFF’ye. Limiti aşanlar da yanımda oluyor ama ses yok, görüntü var” dedi. Genç oyuncular sebebiyle Fatih Terim’e teşekkür eden Cengiz, “Gençler kusur da yapabilirler. Şimdi seyirci olmadığı için tribünde ‘Yuh’ sesi çıkilometreıyor ama sosyal medya başladı. Çocukları idam ediyorlar resmen. Benim sosyal medya hesabım yok. Hatta twit atan yöneticilerden rahatsız oluyorum. Yeni dönemde aday olursam, twit yasak olacak. Dün 16’ya çıktı yabancı sayısı” dedi.

“FIFA ‘FUTBOLCUNUN SÖZLEŞMESİNİ TEK TARAFTAR UZATAMAZSINIZ DİYOR'”

Çaykur Rizespor Başkanı Hasan Kartal’ın dün oynanan Beşiktaş maçının ardından Oğulcan Çağlayan mevzusunda yaptığı açıklamaya da değinen Cengiz, “Oğulcan mevzusunda son maddeyi de okudum, ilk maddeyi de. Ben iş alan da oldum iş veren de oldum. Sözleşmede opsiyon 1 yıl uzatılır diyor. Kararda bizim ayartan kulüp olmadığımız söyleniyor. Fakat açılan davada davalı görülüyoruz. Sizin sözleşmeniz tek taraflı uzatılıyor ama siz gidip ‘hayır uzatamazsın’ diyebilirsin. FIFA da açıkça “Futbolcunun sözleşmesini tek taraflı uzatamazsınız” diyor. Yahu futbolcu köle mi? 1 milyon 200 bin Euro da, Kayseri Erciyesspor’a ösınan bonservis değeri. 6 maç ceza da, Rize’de oynamadığı maç sayısıymış. Böyle bir karar mı var ya” diyerek devam etti.

“FALCAO TARAFTAR TALEBİYLE YAPILAN BİR TRANSFERDİR”

Falcao mevzusuna da değinen Cengiz, “Falcao geldiğinde 60 bin kişi geldi stadyuma. Falcao tümüyle taraftarın arzıyla yapılan transferdir. Bundan utanmıyoruz, eleştirmiyoruz. O gün İstanbul sallandı. İstanbul tarihinin 1 Mayıs mitingleri haricinde en büyük toplantısıymış. Falcao çok değerli bir oyuncu. Ama sakatlıktan kurtulamadı. Bize geldiğinde de sakat değşehirdi. Geldiğinde çok yüklendi. Monaco kalması için 8 milyon Euro öneri etti ama kendisi “Attığım golün anonsunun hoparlörden anons edilince stadın suskun kalmasından sıkıldım” dedi. Şimdi İspanya’da rehabilitasyonu sürecek. Falcao düzelecek ve gelecek. Ama kendisi “Ben şu kulübü buldum ve transfer olmak istiyorum” derse ki, kendisine Güney Amerika ve Arap kulüplerinden öneri var, o zaman yardımcı oluruz” diye mevzuştu.

“33 SENE GÖREVDE KALSAM, 33 SENE FATİH TERİM’LE DEVAM EDERİM”

Fatih Terim’in mukavelesiyle alakalı da mevzuşan Mustafa Cengiz, “Fatih Terim’in mukavelesi mayısta bitmiyor. Biz 2+3 yıl yaptık. Devam ediyor opsiyonu. Biz mukaveleyi öğretmenimle birlikte yaptık ve kendisi böyle olmasını istedi. Eğer seçimden sonra biz görevde olmaz isek ve yeni gelecek olan yönetimin bu mevzuda farklı bir seçimi olursa diye düşündük Öğretmenimın maçtan sonra yaptığı açıklamanın sebebi de adrenalinden kaynaklı. Kavgada yumruk dahi sayılmaz bu. Ben burada 33 yıl kalsam ki korkmayın kalmayacağım, 33 yıl öğretmenimle devam ederiz” diyerek Fatih Terim mevzusundaki düşüncelerini aktardı.

KAYNAK: İHA
FOTOĞRAFLAR: DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı