Son Dakika

Mert Hakan’dan şampiyonluk lafları

Yeni sezon hazırlıkları kapsamında Düzce’de Topuk Yaylası Tesisleri’nde bulunan Fenerbahçe’de yeni transferlerden Mert Hakan Yandaş, kulüp televizyonuna açıklamalarda bulundu.Transfer süreci, kamp dönemi, Fenerbahçe taraftarı ve şampiyonluğa olan inancına şehrişkin mevzuştu.

“İYİ Kİ FENERBAHÇE’DEYİM”

Fenerbahçe forması giyiyor olmanın sezdirdiklerini hisseyleşarak röportaja başlayan Mert Hakan Yandaş, “Öncelikle burada olduğum için çok iftiharlı ve gururluyum. Daha önce de söylediğim gibi bu ailenin içine girdikten sonra buranın nasıl bir yer olduğunu daha net anlıyorsunuz. Gerçek anlamda söylüyorum, herkese kısmet olmayacak bir şey ve bana kısmet oldu. İyi ki de oldu, iyi ki de Fenerbahçe’tabir” dedi.

“ÇOK YOĞUM TEMPODA ÇALIŞTIĞIMIZI SÖYLEYEBİLİRİM”

Hazırlık süreci hakkında bilgiler veren Mert Hakan, yüksek tempoda devam eden çalışmaların uyarlama sürecine yaptığı katkıyı ise şu şekilde özetledi:

“Ayın 8’inde toplandık, yaklaşık 17-18 gün oldu. Çok yoğun tempoda çalıştığımızı söyleyebilirim. İnanılmaz çalışıyoruz. Natürel sevinçli yanları da var. Aynı zamanda yeni bir oluşum var. Yeni bir oluşum derken bizler, gelen transferler, öğretmenimız, uyarlama süreci vs. söz mevzusu. Bence uyarlama sürecini çabucak atlattık. Tempomuz da çok yoğun. Bu süreci de iyi atlattığımızda, rastgele bir sakatlık, kaza bela olmadığında sezona çok iyi gireceğimizi düşünüyorum. Gerçekten inanılmaz çalışıyoruz.”

“BİRLİK OLDUK VE TAKIM HALİNDE HAREKET EDİYORUZ”

Mert Hakan, kısa zamanda oluşan birlik ve beraberlik civarına ise şu açıklamalarıyla dikkat çekti:

“Çok dürüst bir civar var. Sanki hepimiz 3-4 yıldır beraber oynuyor gibiyiz. Yabancı arkadaşlarımız ve ağabeylerimizle beraber hızlı bir şekilde kaynaştık. Natürel bizleri birleştiren ağabeylerimiz var. O çok büyük faktör oldu. Birlik olduk ve takım halinde hareket ediyoruz. İdmanlardan sonra da bir araya gelıp sohbet ediyoruz. Bir takım için bu çok ama çok önemli bir şey. Özellikle de Türkiye’de oynanan reyin tamamen duygusal yönde olduğundan bu birliktelikler çok önemli. İlk günden bugüne kadar sanki 2-3 yıldır Fenerbahçe’deymiş gibi.”

“ÖZLENEN ŞAMPİYONLUK İÇİN GEREKEN HER ŞEYİ BU TAKIM, BU SENE YAPACAK”

Birlik ve beraberlik mevzusundaki mevzuşmasına devam eden başarılı oyuncu, Fenerbahçe armasına, camiasına yakışır şekilde mücadele etmeleri gerektiğini ise, “Önemli olan grup olarak değşehir toplu halde bir şeyler hisseyleşabilmek. Çünkü yarın öbür gün saha içerisinde canımız yandığında hepimizin canının yanması lazım. Fenerbahçe armasına yakışır şekilde hep beraber olmamız lazım. Bütün mücadelemizi bu camiayı düşünerek vermemiz gerekiyor ve bence bu sezon, bu süreçte ve bu takımda bulunan bütün herkes bu şuura sahip. Ben geldiğim ilk günden beri bunu seziyorum. Bu amblem için, özlenen şampiyonluk için gereken her şeyi bu takım, bu yıl yapacak; seziyorum, görüyorum. Teknik takımımız, futbolcu arkadaşlarımız, çalışanlarımız, sizler şahane bir birliktelik var. Şu anda bizim için her şey gayet iyi gidiyor. İnşallah sezona da güzel girip bu birlikteliği şampiyonluk ile taçlandırmak istiyoruz” sözleriyle vurguladı.

“HOCAMIZ NE İSTEDİĞİNİ BİZ ÇOK NET AKTARABİLEN BİR İSİM”

Başarılı futbolcu, Teknik Dolaysızör Erol Bulut hakkındaki görüşlerini de şöyle hisseyleştı:

“Öğretmenimız uzun yıllar sonra yuvasına döndü. Onunla olan şehrişkilerimiz gerçekten çok iyi, çok dürüst ve çok sıcakkanlı. Ne istediğini de bize çok net aktarabilen bir ad. Zati o kaynaşma teknik kurul ve futbolcular arasında birden oldu. Herkes birden birbirini sahiplendi ve bu çok önemli bir şey. Öğretmenlerımızın da bize karşı yaklaşımları çok iyi. İdman tempomuz inanılmaz güzel. Yorucu ama lüzumlu olduğunu düşünüyorum. Zati onlar bu işin üstadyumları, o mevzuda söylenecek bir şey yok. Öğretmenimız açısından da natürel ki gayeleri var ki her defasında bunu dile getiriyor. Biz de futbolcu grubu olarak bu maksatlar doğrultusunda birbirimize yardımcı olmak için elimizden geleni yapıyoruz.”

“CANER AĞABEY ÇOK FARKLI BİR ADAM”

Takımın neşe kaynağı haline gelen Caner Erkin’den de övgüyle söz eden Mert Hakan, “Caner ağabey çok farklı bir adammış. Tanıyınca anlıyorsunuz. En önemlisi de inanılmaz gülünç bir adam. Bugüne kadar kariyerimde oynadığım futbolcular arasında ilk ikiye, üçe girer. Bu kadar gülünç bir adam ben yaşamımda görmedim. Bu birliktelikleri de genelde böyle adlar sağlıyor. Caner ağabey de bunda başrol oynuyor. Fakat saha içinde bayağı bir ciddi. Saha dışındaki o gülünç anlar orada kalmalı, saha içine girildiğinde tamamen oraya konsantre olmak zorundayız. Natürel ki de saha içinde de gülüşmeler, şakalar, mizahlar olacak ama orada yaptığımız şey işimiz ve 90 dakika konsantre olup işimizi ciddiyetle yapmaya çalışıyoruz. Caner ağabey de saha içinde oldukça ciddi ve azıcık da kızgın natürel” dedi.

“ŞANSLI OLDUĞUM KADAR ŞANSSIZ OLDUĞUM DÖNEMLER DE OLDU”

Bursa’da başlayan futbol kariyeri hakkında tüm merak edilenleri hisseyleşan Mert Hakan Yandaş, “Benim öyküm farklı ve uzun aslında. Bursa’da 17 yaşındayken halı sahalara gidiyordum. Natürel o dönem ailevi gidişatımızdan dolayı para kazandığım için de gidiyordum. Aslında oynamamam gerekiyor, altyapıda oynarken ama para kazanıyorduk, ben de gidiyordum, maç başına para kazandığım için. O süreçte de Türkiye çapında halı saha turnuvaları vardı. Halı saha takımımız da gayet iyiydi ve o dönem A takımımız, Oyak Renault’un oyuncuları bizim halı saha takımımızla maç almıştı. Orada o maçı oynadıktan sonra ertesi gün bizim A takım idmanlarına gittim ve orada beni bizim A takımda halı sahada oynadığımız ağabeylerim gördü. ‘Burada ne arıyorsun?’ dediklerinde ‘Ben altyapıdayım. A takıma seçmelere çağırdılar’ demiştim. Ondan sonra onlar bana çok yardım oldular. Taha ağabeyimiz vardı, en azından kampa alınmam için Başkanla, yöneticilerle, öğretmenlerımızla mevzuştu. Ve benim ilk kampım da Topuk Yaylası’ndaydı. O dönem burada oynadığım maçta görev aldım ve yönetimimiz buradayız. Beni beğendiler ve 5 yıllık imza attım. Uzun bir serüvendi ama çok kısa sürdü. 1 yıl oynadıktan sonra kulübümüz kapandı ve Altınordu’ya transfer oldum. Orada bir sakatlık sürecim oldu, 6-7 ay top oynayamadım. İkinci yarı döndüm ama takımımız inanılmaz gidiyordu, şampiyon olmuştuk. Oynamakta sıkıntı çektim. Sonraki sezon Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü 1.Lig kadrosunda kampa gittim ve baktığım zaman çok oynayabileceğimi göremedim. Gelişimim için oynamam gerekiyordu ve 18-19 yaşındaydım. Nitekim kiralık olarak ayrılmam gerektiği mevzusunda fikir birliğine vardık ve Tire 1922 kulübüne gittim. Tire’de çok güzel bir sezon geçirdim. 30 maçta 14 gol attım, ondan sonra Altınordu’ya döndüm. Yine Posta Ve Telgraf Teşkilatı Genel Müdürlüğü 1.Lig kampı, aynı civar ve bu sefer onlar kalmamı istiyordu ama benim sezgilerim oynayamayacağım yönündeydi. Nitekim futbolcu olarak görüyorsunuz ve hissediyorsunuz. 1 yıl süresince futbol oynamışken 1 yıl sonra oynamamak başa sarmak demekti. Ben yeniden kulübe gidip ayrılmak istediğimi söyledim ve tekerrürden Tire’ye döndüm, bu sefer bonservisimle sattılar. Tire’de o sezon 35 maçta 21 gol attım, oradan Menemenspor’a, ardından da Sivasspor’a ve Fenerbahçe’ye uzanan bir serüvenim var. Gerçekten çok şanslı olduğum dönemler var, şanssız olduğum dönemler de oldu ama bu şanssızlıkların sonunda bana iyi dönen vakalar oldu. Çünkü ben hiçbir zaman pes etmedim” şeklinde bir açıklama yaptı.

“MÜCADELEDEN ASLA VAZGEÇMEDİM”

Genç yaşına rağmen kariyerinde kritik süreçlerden geçtiğinin altını çizen Mert Hakan Yandaş, “Çok kritik süreçler yaşadım. Sivasspor’da da aynı şekilde oldu. İlk sezon Sivasspor’a ikinci ligden gittiğimde çok güzel bir sezon geçirdim. İkinci sezona çok büyük umutlarla, kendime maksatlar koyarak başlamıştım ama sezonun ilk haftasında bütün de formayı almışken sezonun ilk haftasında dizimden sakatlandım. Sakatlığım hiç beklemediğim şekilde çok uzun sürdü. Çok minik bir işlem, yanılgılardan dolayı 7-8 ayıma mülk oldu. Ve o sezonum boşa gitmişti, ben de neredeyse en başa dönmüştüm. Sakatlıktan nasıl döneceğimi kimse öğrenmiyordu. Kiralık başka takımlara gitmem mevzuşuldu, kulüple sıkıntılarım oldu, çok şey yaşadım ama o dönem sezon bittiğinde ne olursa olsun pes etmeyeceğimi kendime söylemiştim. O kötü geçen sezonun ardından bir gün dahi tatil yapmadım. Yaklaşık 1-1,5 aylık arada her gün çalıştım, idman yaptım ve nerede olursa olsun Sivasspor’da da olsun ki Rıza öğretmen gelene kadar ki dönemde Sivasspor’dan ayrılmak istiyordum, herkes de öğreniyor. Gideceğim yerde başarılı olmaya ve tekerrürden herkese kendimi göstermeyi istiyordum. Çok istiyordum çünkü yarım kalmış bir şeyim vardı, çok inat etmiştim. Öyle ki saha içerisinde de bu inatçılığım ön tasarıya çıkıyor” şeklinde mevzuştu.

“ŞİMDİ HAYAL ETTİĞİM YERDEYİM”

Mücadeleci bir yapıya sahip olmasının karşılığında şu anda hayal ettiği yerde olduğunu söyleyen genç futbolcu, “Bugüne kadar yaşamımı hep mücadele ederek kazandım. Zaman zaman yaşadığınız vakalar size hasar verebiliyor ama gerçekten saha içerisinde inatçı olmak çok önemli, kendi açımdan söylüyorum. Son ana kadar istiyorsunuz. Elbet bir şekilde önüne çıkıyor. Yaşamta vazgeçtiğin sürece o işte başarılı olamazsın ve yaşam sana bir şey sunmaz. Ben de yaşamım süresince böyle kritik süreçlerden geçtim. Çok şükür şimdi hayal ettiğim yerdeyim” diye mevzuştu.

“FENERBAHÇE’YLE ŞAMPİYONLUK YAŞAMAYI HER ŞEYDEN ÇOK İSTİYORUM”

‘Fenerbahçe’yle şampiyonluk istiyor musun?’ meseleye ise, “Natürel ki her şeyden çok” yanıtını veren Mert Hakan Yandaş, “Doğum günüm kutlandığında çok güzel bir civar oluştu. Burada çok güzel bir civar var, sanki 3-4 yıldır beraber oynuyormuş gibi. O gün de benim için çok güzeldi. Unutamayacağım doğum günlerimden biri oldu. İşimize saygı gösteriyoruz. Başarılı olmak istiyorsak fedakarlık yapmak zorundayız. Bu kamp dönemi bizi bir sezon süresince götürebilecek bir süreç. Çok önemli bir dönem ve bu dönemi çok iyi atlatırsak sezon içinde bunun neşesini süreriz. İnşallah bu sezon böyle olur. Burada çektiğimiz acılar sezon içinde hepimizi mutlu eder diye düşünüyorum” dedi.

“FENERBAHÇE AMBLEMSIYLA DA GOLLÜ SEZONLARA DEVAM ETMEK VE DAHA ARTTIRMAK İSTİYORUM”

Kariyerindeki gol sayısını Fenerbahçe’de daha da yukarılara çekmek istediğini, “Şimdiye kadar bir orta saha oyuncusu olarak gollü sezonlar geçirdiğim çok dönem oldu. Natürel ki Fenerbahçe armasıyla da bu gollü sezonlara devam etmek ve daha da arttırmak istiyorum. Sürekli arayan bir oyuncu olarak o bölgelere giderim ki o maçta Fatih Karagümrük Ferdi de çok güzel bir pas attı. Onu gole çevirmemek olmazdı. İlk golümü atmış oldum. İnşallah ilk fotoğrafı maçımızda da golle başlarım ve bu süreç hep böyle devam eder.” diyerek ifade eden Mert Hakan, gol neşelençleriyle alakalıysa, “Ben gollerimi genelde rahmetli babama amblemğan ediyorum. Babamı 9 yaşımda kaybetmiştim. Futbolcu olmamı çok istiyordu. Onun hayallerini de gerçekleştiriyorum diyebilirim. Kendime verdiğim sözleri yakalıyorum. Bütün gollerimi genelde ona amblemğan ediyorum. Kolumda minik bir dövme var ve onu doğum tarihi ve ebedîlik işareti var. Genelde gollerimden sonra o tarihi öperim. Bütün gollerimi rahmetli babama amblemğan ediyorum” cümleleriyle anlattı.

“TEK HAYALİM TEK MAKSATİM FENERBAHÇE’YLE ŞAMPİYONLUK YAŞAMAK”

Çok farklı bir transfer süreci yaşayarak sarı-lacivertli takıma katıldığını dile getiren 26 yaşındaki oyuncu, “Yaşananlardan sonra beni çok sahiplendiler. Ben de Fenerbahçe armasına, onlara karşı olan görevimi yerine getirmek için bir an önce maçların başlamasını bekliyorum. İnşallah maçlar başladıktan sonra ‘Mert Hakan’ olarak bu sembole elimden gelen her şeyi verdiğim sürece onların beni daha çok seveceğini öğreniyorum. Sahaya çıktığım her saniye onlara terimin son damlasına kadar mücadele edeceğimin sözünü verebilirim. Buralara gelmek çok çok büyük bir şans, bizim için çok büyük bir nimet ve buranın değerini öğrenmemiz gerekiyor. Ben, en aşağıdan geldiğim için buraların değerini asla unutmayacak bir insan olarak kendimi her seferinde telkin ederim. Yaşamım süresince de bu böyle oldu. İnşallah transfer süreci gibi sezon da hepimiz için mutlu bir şekilde devam eder ve daha çok beraber oluruz. Tek hayalim, tek niyetim Fenerbahçe’yle şampiyonluk yaşamak. Ondan sonra da gerisi gelecektir diye düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

“EMRE AĞABEYİ İDOL OLARAK GÖRDÜĞÜMÜ HER YERDE HER ZAMAN SÖYLEDİM”

Mert Hakan, idol olarak kendisine örnek aldığı bir adın olup olmadığı yönündeki suale ise, “Ben Emre ağabeyi gördüğümü her yerde, her zaman söyledim. Bu ülkenin gelmiş geçmiş en büyük oyuncusu ve en büyük orta sahası. Onun da o sahadaki şahsiyeti bu şekildeydi. Asla pes etmiyordu, skor ne olursa olsun hep daha fazlasını istiyor. Biraz yapı olarak birbirimize benziyoruz. Oyunculuk olarak çok üst seviyede, üstadyum. Onun kadar olma şansımız natürel ki yok ama Emre ağabey o açıdan tüm Türkiye’ye çok büyük örnek bence” cevabını verdi.

“SEZON BAŞLAMADAN ÖNCE SAYI BELİRLİYORUM”

Her sezon kendisine bir gol sayısı tanımladığini ve bunun bir totem olduğunu dile getirerek sözlerini noktalayan Mert Hakan Yandaş, “Bu benim aslında totemim. Sezon başlamadan önce sayı tanımlıyorum ama bu, birkaç kişi dışında benim içimde kalır. Takımımızda da yalnızca masörümüz öğreniyor, ona söyledim. Bundan önceki takımlarda da yalnızca masörlerimize söylerdim ve hep yakaladım o sayıyı. Burada da kendime koyduğum bir sayı var ama o şimdilik bende kalsın. Zati sezon sonunda şahidim de var. Sezon sonu inşallah mevzuştümörüz” diyerek röportajı noktaladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı