Son Dakika

Luis Suarez’in imtihanında sahtecilik!

İtalya’da Mali Polis Guardia di Finanza, Uruguaylı futbolcu Luis Suarez’in vatandaşlık alması için zorunlu olan ve 17 Eylül’de girdiği İtalyanca dil sınavına şehrişkin sualşturma başlattı.

Ülke basınına yansıyan haberlerde, adı Juventus’la da anılan Barcelonalı futbolcunun girdiği İtalyanca dil sınavında usulsüzlük yapıldığı ileri sürüldü.

Perugia Cumhuriyet Başsavcılığının başlattığı sualşturma çerçevesinde Mali Polis, kentteki Universita degli Stranieri’nin Yabancılar Üniversitesi alakalı ünitesine baskın yaptı.

İddiaya göre, yapılan araştırmalarda esas düzeyde İtalyanca bilgisi olan Suarez’in girdiği dil sınavının sual ve mevzuları daha önceden tanımlandı ve kendisine verildi.

La Gazzetta dello Sport’un haberinde de yapılan dinleme kayıtları yer aldı. İlgili kişilere ait olduğu ileri sürülen söz mevzusu kayıtlarda, “Sınavı Geçmeli, geçecek. Bir sezonda 10 milyon maaş kazanan adamı B1 düzeyinde dil bilgisi evrakı olmadığı için harcayamazsın.” ve “Ama fiil çekmeden mevzuşuyor” gibi ifadeler dikkati çekti.

Savcılığın, yabancılara dil sınavı yapan mektebe yönelik sualşturmayı, suallerın öğrencilerle mutabık kalınarak hazırlandığı iddiaları üzerine Şubat ayında başlattığı da haberlerde aktarıldı.

Transfer döneminde adı sık sık Juventus ile anılan Luis Suarez’in İtalyan takımına transfer olabilmesi için Avrupa Birliği dışı futbolcu stadyumüsünden çıkması gerekiyordu. Bunun için İtalyan eşi üzerinden ülke vatandaşlığını almak isteyen oyuncunun, B1 seviyesinde İtalyanca dili yeterlilik evrakı alması gerektiği belirtiliyordu.

Luis Suarez, 17 Eylül Perşembe günü İtalya’nın Perugia kentine gelip, üniversitede dil sınavına girdikten sonra şehirden ayrılmıştı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı