Son Dakika

LeBron James: “Biz siyahlar fobi içinde yaşıyoruz”

Amerika Birleşik Devletleri’nin ABD Wisconsin eyaletinde pazar günü bir siyahın polis kurşunlarına gaye olması ile alakalı açıklamalarda bulunan, dünyaca ünlü basketbol oyuncusu LeBron James ülkesindeki gidişatı ağır bir dille eleştirdi.

James, “Biliyorum ki insanlar dinleme yeteneğini kaybetmeye başladı fakat biz siyahlar Amerika’da fobi içinde yaşıyoruz. Siyah erkekler, siyah kadınlar, siyah çocuklar, hepimiz çok korkuyoruz” ifadesini kullandı.

ABD basınının aktardığı bilgilere göre iki polis memuru, geçtiğimiz pazar günü bir siyah vatandaşa aracına bindikten sonra en az yedi el ateş etti. Resmi kaynaklar, görüntüleri internet üzerinden hisseyleşılan vakada vurulan vatandaşın vaziyetinin ciddiyetine gözettiğunu bildiriyor.

LeBron James: Neden her seferinde silahlar ateşlenmek zorunda?

Amerikan Profesyonel Basketbol Ligi NBA’in yıldız adı LeBron James, hadiseye karışan polislerin yönetimsel izne çıkarılmış olmasının yeterli olmadığını ifade ederek, “Orada oturup bana bir kişiyi tesirsiz hale getirmenin ateş etmekten başka bir yolu olmadığını söylerseniz, yalnızca bana değşehir, bu cemiyetteki bütün siyah vatandaşlara palavra söylemiş olursunuz. Çünkü biz aynı şeyleri yaşayıp duruyoruz. Onu tutabilirlerdi. Bunu yapabilirlerdi. Neden her seferinde silahlar ateşlenmek zorunda?” dedi.

ABD’deki ırkçılık ve polis şiddeti bu yıl NBA sezonuna da damga vuruyor. Black Lives Matter Siyah Yaşamlar Değerlidir hareketi, hem oyuncular hem de NBA yönetimini tarafından destekleniyor.

dpa/ AI,ET

© Deutsche Welle Türkçe

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı