Son Dakika

Irkçılık boykotu: NBA’de sezonun devamına oyuncular karar verecek

Amerika Birleşik Devletlerinin Wisconsin eyaletine bağlıKenosha şehrinde Jacob Blake adlı siyah Amerikalının polis tarafından vurulmasına yönelik tepkiler spor sahalarına da yansıdı.

NBA takımlarından Milwaukee Bucks’ın bu vakaı protesto etmek için Orlando Magic maçına çıkmama kararının ardından aynı akşam oynanması tasarlanan diğer iki play-off karşılaşması da ertelendi.

Blake’in vurulduğu Wisconsin eyaletinin takımı olan Milwaukee Bucks’ın oyuncularının ortak açıklamasında, “Değişim için yapılan yoğun çağrılara rağmen hiçbir eylemde bulunulmadı. Bu yüzden bugün basketbola odaklanamayız” denildi.

Katlanışma amacıyla Amerika Birleşik Devletlerindeki kadın basketbol, beyzbol ve futbol maçlarının da oynanmayacağı açıklanırken kortlardan da eş bir yardım geldi.

Tenis yıldızı Naomi Osaka, Amerika Birleşik Devletlerindeki Batı & Güney Açık turnuvasındaki yarı final maçına çıkmayacağını duyurmasının ardından bu organizasyon kapsamındaki müsabakalara da ara verildiği açıklandı.

Kariyerinde iki Grand Slam şampiyonluğu bulunan 22 yaşındaki Japon tenisçi, Twitter’dan yaptığı açıklamada, “Oynamadığım için çok önemli bir şey olacağını sanmıyorum. Ama beyazların çoğunlukta olduğu bir sporda bir tartışma başlatabilirsem, bunu doğru yönde atılmış bir adım olarak değerlendiririm” dedi.

Osaka, “Polisin siyahlara soykırım uygulamaya devam ettiğini izlemek, gerçekten midemi kaldırıyor” ifadesini kullandı.

Kararı NBA oyuncuları verecek

Bu yıl daha önce koronavirüs sebebiyle dört ay askıya alınan NBA sezonundaki aranın ne kadar süreceğine bu defa oyuncular karar verecek.

NBA oyuncuları ve koçlar, tüm takımların kamp yaptığı Orlando’daki bir otelde toplandı. Üç saatlik toplantıda, bir sonraki adımın ne olacağını ele alan oyuncu ve koridorunörler sezona devam edilip edilmemesi mevzusunu da görüştü. Associated Press’e mevzuşan bir kaynak, oyuncu ve koçların henüz bir konsensüse varamadığını söyledi.

DW,AP/CÖ,HT

© Deutsche Welle Türkçe

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı