Son Dakika

İlhan Palut: Göztepe’yi ilk 7 içinde yakalamak istiyoruz

Urla Adnan Süvari Tesisleri‘nde basın üyelerıyla toplanan Göztepe Teknik Dolaysızörü İlhan Palut, “Ligin ilk 4 haftasını geride bıraktık. Ulusal ara öncesi bu bölümü 1 zafer, 3 beraberlikle tamamladık. Maçların geneline baktığınız zaman bu 6 puanı çok rahat bir şekilde 8 puana çıkarabilirdik. Özellikle Gaziantep FK maçında son anda bahtsız bir kusurla başarıyı kaçırdık. Son maç rakibimiz Başakşehir için 3 maçlık kötü gidişatın ardından ayağa kalkma anlamı taşıyordu. En azından 1 puanla dönmeyi amaçlıyorduk. Rakip oyunu daha çok domine etti ama korunma disiplininden taviz vermeyip net pozisyon vermedik. Hücumsal anlamda topa daha çok sahip olmalıydık, rakip ceza sahasında daha çok bulunmalıydık. Son 25 dakikada final paslarını atabilsek 3 puanla dönme şansımız olurdu” dedi.

Ligde ulusal aranın ardından iç sahada oynayacakları Fenerbahçe maçının hazırlıklarına 3 günlük iznin ardından başladıklarını belirten genç teknik adam, “Pazar günü kuruluşlarımızda Menemenspor’la bir hazırlık maçı oynayacağız. Bu hem maç ritmini arkasıırma adına hem de sonradan katılan yeni transferlerimizin uyarlamayı adına önemli. Ligde rakipten bağımsız olarak her maça kazanmak için çıkıyoruz. Oynanmamış her maçı kazanmak istiyoruz. Biz Göztepe’yi ilk 7 içerisinde yakalayıp sezon sonuna burada taşımak istiyoruz. Ligin üst sıralarında olmak istiyoruz. Göztepe takımı zati çok güzel bir şehrin takımı, çok büyük bir tarihi, çok büyük bir camiası, çok büyük taraftar kitlesi var. Taraftar kitlesiyle, geçmişiyle saygı dinlenen bir takım ama biz buna sahada oynadığı futbolla da saygı dinlenen bir Göztepe takımını ilave etmeyi istiyoruz. ‘Bu yılın flaş takımı Göztepe’ diye saygı uyandıran, mevzuşulan bir Göztepe kastediyoruz” diye mevzuştu.

“TRANSFERDE TERCİHLERİMİZİ ALDIK”

Göztepe Teknik Dolaysızörü İlhan Palut, geride kalan transfer döneminde istedikleri adları kadroya dahil ettiklerini söyledi. “Geçen yılki Göztepe’den 12 oyuncu ayrıldı, 11 transfer yaptık” diyen Palut, “Göktuğ, Ege, Yusuf, Eren ve Altınordu’dan aldığımız Kerim ise kiralık gitti. Bu yıl transferdeki niyetimiz Göztepe’de sezon bitmeden dile getirdiğim gibi değişim sürecini başlatmaktı. Ayrılan tüm futbolculara teşekkür ediyorum. Bir kan değişikliğine ihtiyacı olduğunu düşündük. Takımımızın yaş ortalamasını aşağıya çekmeye çalıştık. İlk 11 ortalamamız 30.2’yken bu yıl şimdiye kadar 28 yaş ortalamasıyla oynadık. Kulübe ortalamamız 27’den 25.8’e düştü. Yenilerden ve gençlerden henüz bütün anlamıyla faydalanamadık ama ileride daha fazla yararlanmak mümkün olacak” şeklinde mevzuştu.

“YENİLERDEN MEMNUNUM”

Transferin basit bir süreç olmadığını ifade eden Palut, “Ligler geç bitip kısa bir aradan sonra başladı. Bu transfer görüşmelerini basit kılmadı. Tabi ilk ve ikinci seçimlerimiz vardı. Ancak şunu söyleyebilirim, gelenlerin hepsi yönetimle ortak çalışmalarımız neticesinde geldi ve hepsinin faydalı olacağını düşündük. Geliş tarihleri haysiyetıyla takım seviyesinde hazır olmayanlar vardı. Uyarlama sürecindeler. Kalede İrfancan’ı kullandık. Ben genel performansından hoşnudum. Malatyaspor maçında pozisyona bağlı bir penaltısı oldu. Bir takımın genç oyuncular kazanmasını isteyip gençler oynadığı zaman yapabilecekleri 2-3 yanılgıya tepki göstermek, şansını kullanamadığını düşünmek kimseye fayda sağlamaz. Türkiye’de çok iyi kaleciler var.Ben İrfan’ın da o seviyede olduğunu düşünüyorum. Ona güvenmeye devam ediyorum” diye mevzuştu.

Palut, “Bunun dışında Ideye’yi kullandık ve uyarlamayı hızlı oldu. Önde aradığımız santrfor figürünün dönem dönem sinyallerini verdi. Kesinlikle daha iyi olacak, ritmini arkasııracak. Ndiaye’yi kullandık. O da genç, deyimi caizse aç ve gelecek vaad eden bir oyuncu. Onu alırken bu yıl kullanıp geliştirmeyi, önümüzdeki yıllarda Göztepe’ye iyi bir oyuncu olarak kazandırmayı hedef aldık. Temel bakış açımız şu; hiçbir oyuncunun Göztepe’yi son durak olarak görmelerini istemiyoruz. Hiçbir oyuncunun 3 yıllık son sözleşme alıp yatmasını istemiyoruz. Ndiaye de bunların başında geliyor. Burekovic’in orjinali sol bek. Sol önde de kendi mevkisi olmamasına rağmen elinden geleni yapıyor. Guilherme’yi anlatmaya gerek yok. Bize de hücumun her bölgesinde kilit açıcı, mesele çözücü, nitelikli bir ayak olarak katkı sağlayacak. Hepsinin geçiminden ve idman disiplininden hoşnudum” dedi.

“GASSAMA GİTMEYİNCE KERİM GİTTİ”

Geçen hafta Altınordu’dan bonservis değeri ödeyerek transfer ettiği Kerim Alıcı’yı 4 gün sonra Boluspor’a kiralık gönderen Göz-Göz’de İlhan Palut, “Sezona sağ bekte Gassama ve Murat Paluli’yle başladık ama kamp döneminden itibaren Gassama’nın transfer olabileceği mevzuşuldu. Sezon sonu sözleşmesi bitecekti. Bu olasılığa karşı Altınordu’dan tanıdığımız Kerim’i Göztepe’nin geleceğine dair yatırım olarak aldık. Ancak sonuç olarak transferin sonlandığı gün Gassama kaldı ve kalmasından mutluyuz. Toplam 3 sağ beke sahip olduğumuz için Kerim’i sezon sürecinde dışarıda bırakmamak için, devre arasında geri alabilme şarkasııyla Boluspor’a kiraladık. Altınordu’nun takım tasarıları içinde Kerim yoktu. Kiralık olarak geri vermek istediğimizde kabul etmediler, o yüzden Bolu’ya gitti” diye mevzuştu.

POKO TAKIMA UYACAK

Takımla İzmir ve Afyon’daki ilk hazırlık dönemine katılmayan Poko’yla alakalı da mevzuşan İlhan Palut, Gabonlu oyuncunun ulusal takıma gitmeyip bu dönemde takımla çalışmayı sürdürdüğünü belirtip, “Sezon başı İzmir ve Afyon’da yaptığımız çalışmalara katılmadı. İzmir’e döndükten sonra bize katıldı ve hiç kamp görmediği için fertsel çalıştırdık. Ona dilediği zaman gelip idmanlara çıkacağı bir takımı olmadığı iletiını vermek zorundaydık ve hazırlık sürecinde öğrenerek ayrı yakaladık. Kampa katılmaması sebebiyle yaptırım uyguladık. Çok çalışkan, saygılı bir oyuncu ama diğer arkadaşları gibi takımın takvimine diğer arkadaşları gibi yüzde yüz uyacak” iletiını verdi.

DHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı