GalatasaraySon Dakika

Galatasaray’da açıklama: “UEFA kazançlarımızın bir kısmını ödemeyecek”

Galatasaray Kulübünün aralık ayı divan heyeti toplantısı gerçekleştirildi. Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal, UEFA’nın geçen sezon elde ettikleri kazançların bir kısmını ödemeyeceğini bildirdiğini açıkladı.

Koronavirüs salgınının kazançlarını etkilediğinden bahseden Kaan Kançal, “Beş ana kazanç kalemimiz var. Slikenın ile yayın kazançlarımızda sıkıntılar oldu. İsim, reklam ve sponsorluk haklarında ekonomik daralmadan dolayı sıkıntılar var ancak sponsorlarımızla iyi şehrişkilerimiz mevcut. Gişe hasılatımız tamamen bitti. Pandemiden dolayı mağazalarımız kapandı. Bayilerimize takviye olmak amacıyla bazı mülklerı geri aldık. Bu sezon UEFA kupalarına gidemedik. UEFA, bize bir önceki sezondan hak ettiğimiz kazançların bir kısmını ödeyemeyeceğini belirten bir mektup yazdı.” diye mevzuştu.

FİNANSAL TABLOLAR SUNULDU

Toplantı, yeni tip koronavirüs Kovid-19 salgını önlemleri kapsamında video konferans yöntemiyle yapıldı.

Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun yurt dışında olması sebebiyle, toplantıyı kıdemli başkan yardımcısı Aykutalp Derkan yönetti.

Toplantıda söz alan üyeler, Türkiye Bankalar Birliği TBB ile yürütülen yine yapılandırma görüşmeleri, olağan mali genel heyetin yapılamaması, ibrasızlık ve duruşma süreci, yönetim heyetinin divan toplantılarına katılmaması gibi mevzularda eleştiriler yöneltti.

Divan Kurulu Başkan Yardımcısı Aykutalp Derkan, TBB anlaşmasına yönelik üyelere özet bir bilgilendirme sunumu yaptı.

490 MİLYON LİRA HASAR

Gündemde yer alan kulüp ve bağlı ortaklıklarına ait 30 Eylül 2020 haysiyetıyla düzenlenip, bağımsız teftişten geçmiş konsolide mali tablolar ile özet yönetsel ve atletik faaliyetlerle alakalı yönetim heyeti raporlarının sunumu gerçekleştirildi.

Yönetim heyeti adına sunum yapması için toplantıya katıldığı belirtilen Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal’a söz verildi. Ancak geçen aylarda Divan Kurulu Başkanı Eşref Hamamcıoğlu’nun mevzuşmasına izin vermediği Kançal, bağlantı meseleyi sebebiyle sunum yapamadı. Bunun üzerine divan heyeti, yönetimden gelen raporu ekrana yansıttı.

Söz mevzusu raporda Galatasaray Kulübünün 1 Ocak 2020 ile 30 Eylül 2020 arasındaki dönemde 490 milyon lira hasar ettiği bildirildi. Sarı-kırmızılı kulüp, geçen yıl aynı dönemde yaklaşık 150 milyon lira hasar etmişti.

“KONSOLİDE YÜKÜMLÜLÜK 2.7 MİLYAR LİRA”

Galatasaray Kulübünün konsolide yükümlülüğünün yaklaşık 2,7 milyar lira olduğu belirtildi.

Hisseyleşılan teftiş heyeti raporunda kulüp ve bağlı ortaklıklarına ait 30 Eylül 2020 haysiyetıyla oluşan bilgiler aktarıldı. Bu sunumda 31 Aralık 2019 haysiyetıyla yaklaşık 2,5 milyar lira olan konsolide yükümlülüklerin, yüzde 10 arkasıışla 2,7 milyar liraya çıktığı görüldü.

Kulübün finansal borcunun ise 1 milyar 526 milyon lira olduğu kaydolundu. Ayrıca üyeler tarafından sıkça gündeme getirilen derneğin Sportif AŞ’ye borcunun 31 Mayıs’tan 31 Ağustos 2020 arasında yüzde 6’lık arkasıışla 1 milyar 4 milyon liradan 1 milyar 68 milyon liraya çıktığı ifade edildi.

“TOPLAM BORÇ 2 MİLYAR 123 MİLYON LİRA”

Galatasaray Kulübü Başkan Yardımcısı Kaan Kançal, sarı-kırmızılı kulüp ve bağlı ortaklıklarının 30 Eylül 2020 haysiyetıyla borcunun 2 milyar 123 milyon lira olduğunu söyledi.

Kulübün borçlarıyla alakalı mevzuşan Kançal, şunları kaydoldu:

“Galatasaray Spor Kulübünün bağımsız teftişten geçmiş 30 Eylül haysiyetıyla net borcu, 1 milyar 462 milyon liradır. Bu net borç, konsolide finansal borcumuzdan kasadaki paramızın düşmüş hali. Bir de bunun üzerine 398 milyon lira finansal borç eşi dediğimiz bir kalem ilave ediyoruz. Bu finansal bir borç değşehir ama işletme anaparası açığından dolayı vadesi gelmesine rağmen uzun süre ödeyemediğimiz piyasa tarafından fonlanan borcumuzun finansal borç olarak likenılamamızdan kaynaklanıyor. Bunu da koyduğumuzda konsolide borcumuz 1 milyar 860 milyon lira. Bir de net işletme anaparası kalemimiz var. Bu da 263 milyon lira ekside. Bunları topladığımızda Galatasaray Spor Kulübünün 30 Eylül haysiyetıyla toplam borcu, 2 milyar 123 milyon lira.”

Kançal, toplantıda yönetim heyeti üyesi sıfatıyla değşehir divan heyeti üyesi olarak söz aldığını belirtti.

Koronavirüs salgınının kazançlarını etkilediğinden bahseden Kaan Kançal, “Beş ana kazanç kalemimiz var. Slikenın ile yayın kazançlarımızda sıkıntılar oldu. İsim, reklam ve sponsorluk haklarında ekonomik daralmadan dolayı sıkıntılar var ancak sponsorlarımızla iyi şehrişkilerimiz mevcut. Gişe hasılatımız tamamen bitti. Pandemiden dolayı mağazalarımız kapandı. Bayilerimize takviye olmak amacıyla bazı mülklerı geri aldık. Bu sezon UEFA kupalarına gidemedik. UEFA, bize bir önceki sezondan hak ettiğimiz kazançların bir kısmını ödeyemeyeceğini belirten bir mektup yazdı.” diye mevzuştu.

TBB ile imza atılan ilk yapılandırma anlaşmasına değinen Kançal, “Mayıs 2019’da Sportif AŞ’nin kısa vadeli borçları 620 milyon lira etrafındaydı. Bunları ödeyebilmemiz mümkün değşehir. Bu sebeple bir yapılandırmaya gittik ve kısa vadeli borçları 320 milyon liraya kadar indirdik. Bu arada Florya’nın geri alınması, vadesi geçmiş borçları kapatabilmek için aldığımız ilave 250 milyon ve derneğin üzerinden 107 milyon üstlenmemizle Sportif AŞ’nin finansal borçları 899 milyon liradan 1 milyar 414 milyon liraya yükseldi. Bcerahatçi yapılandırmada bu borcun 1 milyar 346 milyon lirasını yapılandırdık. Bu yapılandırma sayesinde bilançolarımızda pozitif tesirlerini gördük.” ifadelerini kullandı.

İkinci yapılandırmayla alakalı görüşmelerin sürdüğünü aktaran Kaan Kançal, “Ana hatlarıyla 2+3 yıl olan yapılandırmamız, 2+7 yıla çıkarılmaya çalışılıyor. Bu yapılandırmayla alakalı kulübümüz üzerinde bir takım komplo kuramları anlatılıyor. Bunların hiçbirine katılmıyorum. Bcerahatçi yapılandırma öncesinde de bizim ipoteklerimiz ve temliklerimiz vardı. Bcerahatçi yapılandırmada yalnızca yapılandırma şarkasılarına göre vadesini uzattık. Bcerahatçi yapılandırma imzalandıktan sonra pandemi yaşadık. Bcerahatçi yapılandırmaya ait olan mayıs ve adaleım faiz ödemelerini yapamadık, tasarıya uyamadık. Slikenından dolayı kazançlarımız düştü. Yapısal reformlarımızı sürdürebilmemiz için bu yapılandırma bir zorunluluk.” şeklinde görüş belirtti.

Saat 13.30’da başlayan divan heyeti toplantısı, saat 17.40’ta sona erdi.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı