Son Dakika

Futbolda ‘Beyaz Kart’ teklifi

Sağlık Bilimleri Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Cevdet Erdöl, futbolda centilmenliğin ön tasarıya çıkartılması için ‘Beyaz Karkası’ uygulaması yapılması gerektiğini ifade etti.

Prof. Dr. Cevdet Erdöl, mevzuyla alakalı olarak DHA’ya yaptığı açıklamada şunları söyledi:

“Beyaz Karkası uygulaması için, bizim kadim ananelerimizde söylediğimiz bir söz var, ‘Her şey zıttıyla kaim’ diye. Futbol müsabakalarında görüyoruz, centilmenlik dışı davranan veya sert davranan futbolculara sarı kart, daha riskli hareket yapanlara kırmızı kart gösteriliyor. Hatta yönetici takıma da aynı şekilde kart gösterilebiliyor. Bunların hepsi cezalandırmaya yönelik uygulamalar. Cezanın karşılığında bir ödül de olmalı. Kötülüğü yapana ceza verdiğimiz gibi centilmenlik içerisinde olan davranışları yapanlara ‘beyaz kart’ göstererek, iyilikleri teşvik edelim diye düşündüm. Kötülükler cezalandırılsın ama iyilikler de mükafatlandırılsın. Çocuk eğitimininde de her zaman ceza-ödül balansı kurulmalıdır. Kurulursa başarılı olunur. Bu mantıktan hareketle bu uygulamanın futbolla başlatılabileceğini düşünüyorum. Sadece futbol değşehir diğer bütün spor branşlarında da örnek olabileceğini düşünüyorum. Ülkemizin bu mevzuda UEFA ve FIFA’ya da rol model olabileceğini düşünüyorum.”

“GENÇ SPORCULAR ÖDÜLLENDİRİLMENİN ZEVKİNİ TADACAKLAR”

Uygulamanın katkısından bahseden Prof. Dr. Cevdet Erdöl , “Cezalandırmayı hep kendisine sistem olarak gören genç sporcular ödüllendirilmenin zevkini tadacaklar. Top eline çarpmadığı halde penaltı veren hakeme, ‘Hayır top benim elime çarpmadı, sırtıma çarptı’ diyebilmeli. Her ne kadar ‘VAR’ sistemi devreye girmiş olsa dahi kusurlar tamamen ortadan kalkmış değşehir. Kusurlar ortadan kalksa dahi gençlerimize iyiliği teşvik edici ödül verilmeli. Teşvik edici anlayışla onlara alan açmülkı.” dedi.

“ÖDÜL MEKANİZMASI ÇOK GENİŞ”

Prof. Dr. Erdöl, “Bu uygulamanın federasyon tarafından dikkate alındığı taktirde, fair-play içerisinde beyaz kartlı sporculara farklı ödüller verebilir. Beyaz kart ödül sahibi kulüplere farklı ödüller verilebilir. Hiç kötü tezahüratta bulunmayan seyirciye farklı ödüller verilebilir. Bu ödül mekanizması çok geniş. Herkes elinden geldiğince oraya birşeyler doldurabilir.” diye mevzuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı