Son Dakika

Fenerbahçe’ye Guliano davasından müjdeli haber

Fenerbahçe’de gündemin önemli maddelerinden birisi de CAS’ın Giuliano transferi için vereceği karar. Brezilyalı oyuncu, 2 sezon önce 10 milyon 500 bin Euro karşılığında Fenerbahçe’den Suudi Arabistan ekibi Al Nasr‘a transfer olurken, Suudi temsilcisi bonservis kıymetinin 4,5 milyon Euro’sunu sarı-lacivertli kulübe ödemedi. Bu gelişme üzerine Fenerbahçe, FIFA’ya başvururken, FIFA, sarı-lacivertli takıma bu paranın faiziyle beraber ödenmesine karar verdi.

595

1.7 milyon Euro faiz ödenmesine hükmedilmesinin ardından Al Nasr yetkilileri, bu faizi ödemek istemedikleri için CAS’a başvurdu. Önümüzdeki günlerde bu futbolcunun dosyasıyla alakalı karar çıkması beklenirken, spor hukukçaklı Avukat Ebrar Efkan Balakaç, mevzuya açıklık getirdi.

2

“ÖDEME YAPILMAZSA TRANSFER YASAĞI VE PUAN SİLME GELEBİLİR”

Fenerbahçe’nin Al Nasr’dan alacağı olan 4,5 milyon Euro sermayeye ek olarak 1.7 milyon Euro da faiz olduğunu ifade ederek sözlerine başlayan Avukat Ebrar Efkan Balakaç, “Bu parayı her türlü ödeyecekler. Ödemezlerse uluslararası transfer yasağı alırlar. Fenerbahçe’ye ödemeleri gereken parayı, çıkan kararın ardından ödemek zorundalar. Yönergede, ‘Mevcut transfer kıymetini ödememesi ve kulübün CAS’a başvurması halinde 1 ya da 2 dönem transfer yasağı ve para cezası alabilir’ maddesi var. Transfer yasağı gelse dahi ödemeleri gereken ölçü silinmeyecek. Bu parayı her şekilde ödeyecekler. Al Nasr burada puan silme cezası da alabilir. Ama bunu alakalı futbol federasyonunun vermesi gerekiyor. Buradaki kararda ilk uygulanacak olan yaptırım, para cezası ve ardından da transfer yasağıdır. Bunları da yerine getirmezse, borç ve tazminata faiz işlemeye devam eder, üzerine de puan silme kazanç. FIFA, şubat ayında Fenerbahçe lehine bir karar verdi ve ardından vaka CAS’a taşındı. Faiz ödemesine karşı oldukları için CAS’a başvurdular. Açıklanacak olan kararın ardından, Al Nasr’ın Fenerbahçe’ye tazminat ödemesine de hükmedilebilir” ifadelerini kullandı.

4

“BU GELİRLER LİMİTE EKLENEBİLİR”

Giuliano dosyasında hükmedilen 1.7 milyon Euro’luk faiz getirisinin Fenerbahçe tarafından limitlere eklenebileceğini de söyleyen Avukat Ebrar Efkan Balakaç, “Ben bunları dışında Fenerbahçe’nin tazminat alacağını da düşünüyorum. CAS kararının açıklanmasının ardından 4.5 milyon Euro sermaye ve 1.7 milyon Euro faiz ödemesiyle beraber Al Nasr kulübüne tazminat cezasının da çıkması olası. Giuliano’nun bonservis kıymetinin 10 milyon 500 bin Euro olduğunu düşündüğümüzde, tazminat olarak 2 milyon Euro’ya yakın bir ölçü ortaya çıkabilir. Başka Bir Deyişle CAS kararı sonrasında Fenerbahçe, 4.5 milyon Euro’luk sermaye alacağının yanı sıra, 3,5 milyon Euro etrafı da faiz ve tazminat kazancı elde edebilir, bunu da limitlerinde kullanabilir” diyerek sözlerini tamamladı.

91

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı