Son Dakika

Erol Bulut’tan şampiyonluk lafları

Topuk Yaylası’nda gerçekleştirilen kampta basın üyelerıyla sohbet toplantısı gerçekleştiren Bulut, gündeme şehrişkin içten açıklamalarda bulundu. Kendisi için tek başarının şampiyonluk olduğunu söyleyen Bulut, “İkincilik ya da üçüncülük benim için başarısızlıktır. Fenerbahçe’nin Avrupa’da olmaması her zaman olumsuz bir unsurdur. İnşallah yıla gereken yerde başka bir deyişle UEFA Şampiyonlar Ligi’nde olacağız. Yolumuz uzun ama güzel olacağını düşünüyorum. Çok yoğun çalışıyoruz. Futbolcular bitkin ama kamp döneminde bu sıradan. Ağır çalıştığımız için ağrılarımız oluyor ama gayemizin ne olduğunu unutmamak gerekir. Yoğun ve disiplinli çalışmamız gerekiyor. Avrupa standartlarına ülkemizde de yaklaşmamız gerekiyor. Benim idman programım her zaman yoğunluk olarak son derece üst seviyeye yakın diyebilirim. Bu mevzuda Alanya’da takımım hiç sıkıntı yaşamadı. Fenerbahçe’de de bunu hedefliyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Genç teknik adam, 6-7 haftada yapmaları gereken çalışmaları 4 haftada halletmeye çalıştıklarının altını çizerek, şöyle devam etti:

“İlk 10 günümüz yoğun başladı ama günler geçtikçe futbolcular bu tempoya alışıyor. Hem stratejisel hem de fiziksel açıdan her şeyi hızlı bir şekilde yapmamız gerekiyor. Şu anda futbolcularımız tepkileri iyi. Fatih Karagümrük ile dün oynadığımız maçta istediğimiz seviye olmadı. Oynamak istediğimiz oyunu sahaya yansıtamadık. Şu anda sınıyoruz, sınayarak bir yerlere gelmemiz gerekiyor. Kafamızda tasarılar var.”

“STOPERLER KISA ZAMANDA AÇIKLANACAK”

45 yaşındaki çalıştırıcı, sarı-lacivertlilerde transferlerin devam edeceğini ve kesinlikle stopere destek yapılacağını dile getirdi.
Ellerinde 3 stoper bulunduğunu ve Sadık Çiftpınar’ın uzun süreli bir sakatlıktan çıktığını hatırlatan Erol Bulut, “Şu anda Serdar-Zanka üzerinde duruyoruz. Sadık zamanla daha önceki performansını tutacak. Çapraz bağ sakatlığından çıkmak kolay değşehir, bunu zamanında ben de yaşadım. Üç stoper üzerinden gitmek gerekiyor çünkü başka yok ama stoperler kısa zamanda alınacak” dedi.

“BİR SİSTEM OTURTMAK İSTİYORUZ”

Erol Bulut, Hala yetersiz taraflarının bulunduğunu ve hazırlık maçlarında tüm opsiyonları sınadıklarını anlatan tecrübeli teknik adam,”Kariyerimde daha önce Medipol Başakşehir’den Malatya’ya giderken de tehlike aldım. Yaşamda bazı tehlikeleri almanız gerekiyor. Ben hiç şikayetçi olmadı. Bir şeye karar verdiysem o doğrultuda gitmeye çalıştım. Buna karar verdiysem bu güç görevi üstlenmem lazım. Bir sistem oturtmak istiyoruz, şu anda sınıyoruz. Takıma uygun olan sistemi üzerinde gidiyoruz. İstanbulspor karşısında 4-2-3-1, dün ise 3-5-2 oynadık. Oynatmayı düşündüğüm sistem 4-2-3-1 ve 4-3-3. Futbolcular bu değişimde tepkini hemen gösteremeyebilir. Kısa zamanda en iyisini bulmaya çalışıyoruz. Gelecek transferlerden sonra her şeyi bir daha çalışmak gerekecek. Futbolda maç esnasında 5-10 metre kaydığında sistemler değişiyor. Önemli olan sizin futbolculardan ne istediğiniz” ifadelerini kullandı.

“AGRESİF BİR TAKIM OLMAK İSTİYORUZ”

Erol Bulut, sarı-lacivertli taraftarlara bu sezon baskı kuran, asabi olan bir takım izletmek istediklerini söyledi.
Büyük takımlar için özellikle iç sahada taraftarların önemine değinen Bulut, “Baskı kuran, asabi bir takım olmak istiyoruz. Yaş ortalamamız şu anda 28. Umduğumuzu ve yapmak istediklerimizi gerçekleştirdiğimizde 27,2 olacak. Biz iyi bir karışım bulmaya çalışıyoruz. 30 yaş üstü futbolcularımı var, tecrübe lazım. Onların çevreında koşan kişiler olacak” ifadelerini kullandı.
Yeni sezonda da devam etmesi beklenen 5 değişiklik hakkının doğru bir karar olduğunu anlatan Bulut,”Geçen yıl hemen hemen hiç ara verilmedi. Futbolcular fiziksel ve mental olarak sıkıntı yaşadı. Performanslarda iniş ve çıkışlar gördük. 5 değişiklik hakkı olması iyi olacak. Yeni sezonda 40 maç arkasıı kupa maçları oynayacağız. 5 kararı doğru bir karar” diye mevzuştu.

“AVRUPA’DAN 3 TEKLİF ALDIM”

Erol Bulut, Fenerbahçe’ye gelmeden önce Avrupa’dan 3 kulübün kendisine öneri yaptığını dile getirdi. Geçen yıl Avrupa’ya gitme olanakı yakaladığını ve sarı-lacivertli kulübe gelmeden de aynı olanağa sahip olduğunu aktaran Bulut, “Yurt dışından 2 ayrı ülkeden en az 3 öneri vardı. Bunların ikisi İtalya, biri ise Polonya” şeklinde görüş belirtti.
Emre Belözoğlu’nu uzun yıllardır tanıdığını ve daha önce beraber çalıştıklarını hatırlatan Bulut, “Futbolculuğunu mevzuşmamıza gerek yok. Futbolculuğu dışında müthiş bir şahsiyet. İkimiz arasında anlaşma mevzusunda hiçbir mesele yok. Yeni görevinde yaptıkları ortada. Gerçekten çok uğraşıyor, onun için de yeni bir sayfa. Adım adım gitmesi gerekiyor. Şu an Emre işini çok iyi şekilde götürüyor” ifadelerini kullandı.

“MAKSATİMİZ ŞAMPİYONLUK”

Fenerbahçe’nin daha önceki teknik dolaysızörü Aykut Kocaman ile birlikte futbol oynadıklarını ama sarı-lacivertli takım adına hiç mevzuşmadıklarını belirten Bulut, kuruluşlara sakatlığı önleme makinelerının getirildiğini ve bunun çok önemli olduğunu dile getirdi. Erol Bulut, hiçbir teknik adamın vizyon olmadan başarıya ulaşamayacağının altını çizerek, “Malatya’da güç bir dönemden geçtim ama üstesinden geldik. Avrupa seviyelerine getirdik, geçen yıl da Alanya ile bunu başardık. Kupada final oynadık. Vizyonu olmayan bir kişinin bunları başarması kolay değşehir. Yanıma da hep öyle kişileri aldım. Buradaki amacımız emin şampiyonluğu getirebilmek. Futbolcularımız da bu düşüncede” diyerek devam etti.

“MİLLİ TAKIKM İYİ BİR MAKSAT”

Kariyeri açısından ilk düşüncesinin Fenerbahçe’yi iyi noktalara getirebilmek olduğuna değinen Bulut, uzun dönemde ulusal takımın da iyi bir maksat olduğunu söyledi. Fenerbahçe ile yalnızca şampiyonluğu değşehir onun ilerisini de hayal ettiğini anlatan tecrübeli teknik adam,”Futbola ilk haftada yüzde yüz olmak dezavantaj bir vaziyet. Çünkü düşüşü acı şekilde yaşayabiliyorsunuz. O yüzden adım adım gitmemiz lazım. İdmanları o şekilde gerçekleştiriyoruz. Dördüncü ya da beşinci hafta bütün hazır olacağız” diye mevzuştu.

“GENÇLERİN OYNAMASI GEREKİYOR”

Tecrübeli çalıştırıcı, futbolcuların geçmiş sezondan kalan alışkanlıklarını değiştirmeye çalıştıklarını vurgulayarak, genç oyuncuların gelişimi ile alakalı, “Ömer Faruk iyi bir gelişim gösteriyor, iyi çalışıyor. Henüz 17 yaşına yeni bastı. Ondan ileri ki dönemlerde çok iyi şeyler bekliyoruz. Daha çok genç, çok erken. Bence geçmişte ne yazık ki olduğu gibi gençleri erken havaya sokup kaybetmemek lazım. Ayaklarının yere basması gerekiyor. İnşallah bu şekilde devam eder. İstediğimiz seviyeye gelmesi için birkaç yılı daha var. İsmail Yüksek benim çok beğendiğim bir oyuncu. İlk haftadan gözüme girdi. O da bizim içimizde olacak, iyi şeyler vereceğini düşünüyorum. Ferdi gençlerden en iyi gelişimi gösteren diyebilirim. Gençlerin oynaması gerekiyor. TFF 2. Lig’de 3 maça çıkacaklarına, TFF 3. Lig’de 25 maç oynayıp kendilerini geliştirmeyi seçmeleri gerekiyor. Rezerv lig genç oyuncular için büyük avantaj” ifadelerini kullandı.

“FERDİ’YE TÜRKİYE’Yİ SEÇMESİ GEREKTİĞİNİ SÖYLEDİM”

Erol Bulut, A Ulusal Futbol Takımı’nı seçmesi gündemde olan Ferdi Kadıoğlu ile mevzuştuğunu söyledi.
Hollanda’da büyüyen Ferdi ile net bir mevzuşma yaptığını dile getiren Bulut,”Ferdi’ye Türkiye’yi seçmesi gerektiğini söyledim. Doğru kararın Türk Ulusal Takımı’ndan yana olması gerektiğini söyledim. En doğru vereceği karar Türk Ulusal Takımı olur. Hem oynama hem de kariyeri açısından” ifadelerini kullandı.

“YANLIŞ KARARLAR ALINIYOR”

Türk futbolu adına çok yanlış kararlar alındığını ve bunların kendilerine sorulmadığını da vurgulayan Bulut, kaleci transferi mevzusunda ise,”Kaleci transferi düşünmüyoruz. Kalecilerimizi daha iyi noktaya getirebileceğimizi düşünüyoruz” değerlendirmesinde bulundu. Takımların kadrolarla çok fazla oynamaması gerektiğine de değinen Bulut, “Takımın iskeleti olmalı. Oturttuğunuz sistem her zaman değişmek zorunda oluyor. 10 oyuncu gidiyor, 20 oyuncu geliyor. Doğru kadroyu kurup yaş olarak da doğru kişileri alıp kadro kurulması. Burada 2-3 tecrübeli oyuncu olabilir ama ana iskelet doğru yaş ortalamasında olmalı. Bu takım 3-4 yıl birlikte oynamalı ve her yıl en fazla 3-4 kişi katılmalı. Daha fazla olmaması gerekiyor” dedi. Süper Lig’de takımıyla son 3 yılda gösterdikleri performansın karşılığında Fenerbahçe’ye geldiklerini ve sarı-lacivertli taraftarların kendilerinden daha iyisini beklediklerinin farkında olduklarını anlatan Bulut,”Uzun vadeli düşünce bence her zaman en doğru olanı. Her işe bir yerden başlıyorsunuz, sizden bir şey bekleniyor ve onu karşılayamayabiliyorsunuz. Burada maksat natürel şampiyon olmak. Var gücümüzle bunu yapmaya çalışacağız ama bunun garantisini kimse veremez. Önemli olan yalnızca seçeceğiniz futbolcu değşehir, onun çevreındaki futbolcular da çok önemli. Onu oynatabilecek mi o seçimi iyi yapmak lazım. 5 tane yıldız alıyorsun ama hiçbiri birbirine umuyor, onları tanımlamak lazım. Limitler dolayısıyla alamayacağımız futbolcular var. Keşke limit olmasa da istediğiniz adamı alabilseniz” şeklinde mevzuştu.

Türkiye’de beğendiği çok fazla futbolcu olduğunu da söyleyen Bulut, daha önceki takımı Alanyaspor’un Avrupa’da başarılı olmasını istediğini de aktardı. Son olarak futbolcuların farklı pozisyonlarda oynamalarının önemine de değinen Bulut, Türk futbolunda kendisinin izlediği en iyi futbolcunun Emre Belözoğlu olduğunu söyleyerek sözlerini tamamladı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı