GalatasaraySon Dakika

Emre Belözoğlu: Mesut Özil, her zamankinden yakın

Samandıra Can Bartu Tesisleri’nde gerçekleştirilen idman öncesinde basın üyelerının suallerını yanıtlayan Belözoğlu, Mesut Özil’in son 20 yılda “kendi pozisyonunda dünyanın en özel oyuncuları arasında” bulunduğunu hatırlattı.

Fenerbahçe’nin genlerinde yıldız oyuncuların bulunduğunu vurgulayan Belözoğlu, “Eğer bu transfer olursa ilk kez böyle bir şey olacak. Camia adına da başkan adına da çok pozitif bakıyorum fakat basit de görmüyorum. Bizim kendimize göre tasarılarımız var. Mesut’un da kulübüyle bir sözleşmesi var. Mesut çok büyük bir yıldız. Hangi takımda oynarsa oynasın 2 maçtan birinde gole katkı veren bir oyuncudan bahsediyoruz. Fenerbahçe’nin özellikle de bizim olduğumuz dönemde böyle bir oyuncuya sahip olmasından çok memnuniyet dinlerım. Kendisi ve menajeriyle bir görüşmemiz oldu. Süreç ağır ilerliyor ama Mesut her zamankinden daha yakın. Mesut’un kendi çocukluk hayalinin içinde olması ve Fenerbahçe’nin böyle bir rüyasının olması, bu adımı ilk kez bu kadar yakınlaştırdı.” ifadelerini kullandı.

Mesut’un sözleşmesinin bulunduğu Arsenal ile yürütmüş olduğu bir sürecin bulunduğunu hatırlatan tecrübeli futbol adamı, şöyle devam etti:

“Mesut’un kulübüyle görüşme süreci bittikten sonra biz kendi aramızda görüşmeleri yapacağız. Mesut, kendi kulübüyle istediğimiz şarkasılarda anlaşırsa bu yılki limitlerimizde bir yükü olmayacak. Fenerbahçe ya da diğer kulüpler arkasıık 4-5 milyon avro maaşlarla futbolcu getirebilecek güce sahip değşehirler. Fenerbahçe’nin balansını bozacak sayısal anlamda oyuncuların maaşlarını etkileyebilecek sayılar olamaz, bizim öyle bir gücümüz yok.”

“PEROTTTİ’NİN AMELİYAT OLMASI GEREKİYOR”

Emre Belözoğlu, Arjantinli yıldız Diego Perotti’nin operasyon edilmesi gerektiğini ifade etti.
Operasyonın gerçekleşmesi vaziyetinde oyuncunun sahalardan uzun süre ayrı kalma gidişatının bulunduğunu anlata tecrübeli futbol adamı, bu yüzden menajeriyle geleceğini oturup mevzuşacaklarını anlattı.

Perotti’nin kişiliğinden ve oynama isteğinden çok hoşnut olduklarını aktaran Belözoğlu,
“Perotti’nin dizinde bir bağın totale yakın kopması söz mevzusu. Operasyon olması gerekiyor. Gidişatı menajerlerine de ilettik. Perotti oynadığı sürede neler yapabileceğini herkese gösterdi. Keşke bu süreler daha uzun olsaydı. Süreç ne yazık ki bütün ne onun ne bizim istediğimiz gibi ilerliyor. Operasyon olması vaziyetinde karşılıklı oturup hem kendisiyle hem menajeriyle bir karar almak vaziyetinde kalacağız. Operasyon gerçekleşirse oynamama süreci 3 ila 8 ay arasında gözüküyor. Operasyonın gerçekleşip gerçekleşmeyeceğine sağlık takımı karar verecek.”

Oyuncunun kendi maaşının çok altında bir paraya oynadığını ve maç başı paralarına henüz ulaşamadığını dile getiren Belözoğlu, şöyle mevzuştu:
“Perotti’nin vaziyetine 1 haftaya kadar karar verilecek. Kendisinin Fenerbahçe’ye bizim lehimize hazırladığımız sözleşmesi sayesinde mali bir yükü olmuyor. Perotti ayrılığı kesin olacak dersek doğru söylememiş oluruz. Biz oyuncuyu değersiz kılmayız, bunu onu sezdirmeyiz. Onunla bir şekilde orta yolu bulacağımıza inanıyorum. Oyuncunun isteğini, hevesini görebiliyorum ama karar almak zorundayız. Kenar oyuncu transferiyle alakalı oyuncuyu içerden bir şekilde boşatmamız gerekiyor. Limitlerin üzerine, oyuncu sayısı ve yabancı sayısı da ilave ediliyor. Almamız gereken kararlar olacak. Biz oyuncu eksiltmezsek oyuncu vadetmek doğru olmaz. Bazı oyuncularla vedalaştıkça yerine koymak adına saldırılar yapmaya çalışacağız.”
Emre Belözoğlu, kadro dışı futbolcuları Nabil Dirar ile alakalı da devre arasında net bir karar alacaklarını açıkladı.

“ÖMER FARUK SÜRECİ OLUMSUZ GİDİYOR”

Emre Belözoğlu, genç oyuncuları Ömer Faruk Beyaz ile yaptıkları görüşmelerin şu anda negatif devam ettiğini belirtti.

Ömer Faruk’a çok iyi şarkasılar içeren bir proje sunduklarını vurgulayan Belözoğlu, “Ömer 17 yaşında, Ersun Yanal ayrıldıktan sonra Tahir öğretmeninın gelmesiyle başlayan süreçte 10 maçımız vardı, hepsinde kadroda oldu. 10 maçın 5’inde görev aldı. Ömer Faruk mevzusunda büyük bir üzüntü içinde olduğumu söylemek istiyorum. Ben ilk günden beri Ömer’in değerli bir futbolcu olduğunu herkesle hisseyleştım. Aslında ona hiç yapılmamış şekilde bir projeyle gittik, 5 yıllık bir proje. Son dönem de başkan da dahil oldu. Kendisinin evine kadar gidildi ve projemiz anlatıldı. İçimden keşke 17 yaşında bana karşı böyle bir proje ve davranışla gelinseydi dahi dedim. Ömer benim için çok değerli bir oyuncu. Üzüldüğüm nokta şu; Fenerbahçe takımı yarın bir gün tarihi anlatıldığında “en genç kaptan” olarak Ömer Faruk yazacak. Ancak ne yazık ki verdiğimiz değerin karşılığını bulduğumuzu düşünmüyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Sürecin bitmediğini ve Ömer Faruk’un bir an önce bir karar vermesi gerektiğini anlatan Belözoğlu, şunları kaydoldu:

“Kendisi bize emin bir noktada kararını iletti ama burada çok büyük bir camia var.
Evet, bu çatı altında büyük sporcularla büyük başarılar kazanılmıştır ama hiçbirimiz Fenerbahçe’den büyük değşehiriz. Buradan ayrılsa bile onu koruma tasasında olurum. Ömer süreci pozitif gitmiyor, pozitif bitecek gibi de gözükilometreüyor. Fenerbahçe’nin kendisine verdiği mukavelenin bence bir örneği yok. Projenin içi kendisi için pozitif şarkasılarda dolu ama büyük fotoğrafa bakınca süreç pozitif gitmiyor. Fenerbahçe’nin haklarını göz önüne aldığımızda gözümüz kimseyi görmez. Ömer Faruk’un bir kulübe imza attığını düşünmüyorum. Bu sürecin pozitif yönde izlemesi için ne kadar uğraştığımızın da bire bir şahidi kendisi ve ailesidir. Ben kolumdaki bandı Ömer’e dürüstçe taktım. Bizim niyetimiz, hayalimiz Fenerbahçe’nin kendi değerlerini çıkarması ve onlarla yürümesidir. Bu süreçte onun sancak oyunculardan biri olacağını düşünüyordum ama pozitif gitmiyor, gideceğini de düşünmüyorum.”

DORUKHAN TOKÖZ AÇIKLAMASI: “FUTBOLCU AYARTMA YETENEĞİMİZ YOK”

Emre Belözoğlu, hakkında kamuoyunda çıkan “futbolcuları ayartma” gibi bir özelliğinin bulunmadığını dile getirdi.

Beşiktaş’ta oynayan Dorukhan Toköz ile hiçbir görüşmesinin bulunmadığını anlatan Belözoğlu, “Bizim ayartma yeteneğimiz yok. Yaptığımız transferlerde dürüstçe duygularımızı hisseyleştık. Dorukhan’la alakalı hiçbir girişimimiz olmadı. Beşiktaş iyi şehrişkilerimizin olduğu bir kulüp. Nerede durmamız, nerede hareket etmemiz gerektiğini iyi öğrenen bir camiayız. Kimse bize ne yapmamız gerektiğini öğretemez. Bizim şu an için Dorukhan’la alaklı bir gündemimiz yok. Transfer süreci zinde bir süreç. Biz tek başımıza kendimizi düşünüp tavır içinde olmayız. Kimsenin ne dediğinin önemi yok, ne yaptığımızı iyi öğreniyoruz.”

“BİR TRANSFER YAPACAKSAK STOPER OLACAK”

Fenerbahçe Kulübü Sportif Dolaysızörü, transfer yapmaları vaziyetinde önceliğin stoper pozisyonunda bulunduğunu ifade etti.
Savunma oyuncuları Mauricio Lemos’u kendisinin izleyerek önerdiğini ve futbolcuya hala çok güvendiğini anlatan tecrübeli futbol adamı, “Fenerbahçe büyük camia, Türkiye başka bir yer. Fenerbahçe’de bazen şampiyonluk yetmiyor. Bir sporcunun başarısı için kaç kriter varsa bazen burada o dahi yetmiyor. Bunu ancak Fenerbahçe’de oynayan anlar. Bir oyuncunun yurt dışından Türkiye’ye gelme ve adapte olma süreci var. Biz Lemos’a inandığımız için mukavele yaptık. İyi maçları olduğunu düşünüyorum. Bizim bir pozisyona desteklediyecek transferimiz olacaksa bu stoper olacak gibi görünüyor. Lemos’la alakalı kulüpte bir değerlendirme yapıyoruz. Ben oyuncunun kumaşına hala inanıyorum. Bir transfer yapacaksak o stoper olabilir.” şeklinde görüş belirtti.

“OZAN İÇİN RESMİ TEKLİF ALMADIK”

Emre Belözoğlu, transferi söz mevzusu olan Ozan Tufan’dan çok hoşnut olduklarını ve fotoğrafı hiçbir transfer öneriyi almadıklarını belirtti.

Ozan’ın iştahından ve takıma liderlik yapan oyuncular arasında bulunmasından hoşnut olduklarını anlatan Belözoğlu, “Ozan’ın çok iyi bir kalbi var, pak bir çocuk. Fenerbahçe’de misyonunu tamamladı mı tamamlamadı mı onu değerlendirmek lazım. Ozan’la alakalı şu an için bize ulaşan fotoğrafı bir öneri yok. Türk oyuncularımızın içerde oluşturduğu havanın değeri bizi ilgilendiriyor. Ozan özelinde Türk oyuncularımızın bu aidiyet içerisinde olması beni çok mutlu ediyor.” diye mevzuştu.

“SOSA’NIN BU TAKIMA ÇOK FAYDASI OLACAK”

Emre Belözoğlu, Jose Sosa’dan çok hoşnut olduklarını ve oyuncunun takıma çok faydalı olacağına inandıklarını açıkladı.

Oyuncunun kumaşının ve niteliğinin hiç tartışılmayacağını vurgulayan Belözoğlu,
“Sosa’nın Galatasaray maçından önce ayak parmağı kırıldı, o şekilde 4-5 maç oynadı. Bir aydır adaleığında ağrılar var. Ağrılarına rağmen idmana çıkmak, oynamak istiyor. 1 haftadır durduralım, 1 hafta ağrıların bitsin başla dediler. Ben Sosa’nın niteliğini ve kalibresini çok iyi öğreniyorum. Bu takıma çok faydası olacak. Sosa’ya dair hayal kırıklığı gibi bir yosunının oluşmasından çok rahatsızım.” değerlendirmesinde bulundu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı