Son Dakika

Efsane pehlivan Yaşar Doğu mezarı başında anıldı

Cebeci Askeri Şehitliği’nde düzenlenen anma törenine Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın, Yaşar Doğu’nun oğlu Prof. Dr. Gazanfer Doğu’nun yanı sıra güreş camiasından çok sayıda ad katıldı. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla başlayan törende daha sonra Kuran-ı Kerim okundu.

Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Musa Aydın yaptığı mevzuşmada, Yaşar Doğu’nun olimpiyat dünya ve Avrupa şampiyonu olduğunu hatırlatarak, “Ancak bu şampiyonluklarının yanı sıra güreşi bıraktıktan sonra öğrencilerine yememiş yedirmiş, giymemiş giydirmiştir. İşte bu yüzden idol olmuştur. Eğer bugün hala anılıyorsa işte neden budur. Yaşar Doğu’yu unutmayacağız ve asla unutturmayacağız” dedi. Başkan Aydın ayrıca Yaşar Doğu’nun Ankara’da yaşadığı konutu müze yapma kararı aldıklarını belirterek, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a teşekkür etti.

dc4a0a6b9f3af69c28d1541826f38de6

Yaşar Doğu’nun oğlu Gazanfer Doğu ise tüm katılımcılara teşekkür ederek, “Yaşar Doğu her şeyden önce iyi bir babaydı. Şampiyonluklarına gelince; onu siz daha iyi öğreniyorsunuz. Ama onun çok üstün bir kabiliyet avcısı olduğunu söylemek isterim. Yeni koridorunörlere örnek olacak çok özellikleri vardı. Ayrıca bütün bir ülke sevdalısıydı. Halkına ve inançlarına ne kadar bağlı olduğunu öğreniyorsunuz. 2 rekat namaz kılmadan özellikle uluslararası maçlarda netlikle mindere çıkmazdı. Son zamanlarda kaybettiğimiz ulusal ve manevi değerleri yine kazanmamız için babamın yaşamını anlatmamız lazım. Bugün hala Yaşar Doğu adı anılıyorsa karşılık beklemeden yaptığı hizmetler yüzündendir. Babam asla unutulmayacaktır. Yaşar Doğu’nun konutu, benim doğduğum konut Türkiye Güreş Federasyonu Başkanı Sayın Musa Aydın Bey’in girişimleri ile bu konutun müze yapılması kararı alındı. Bu karar bizleri çok mutlu etmiştir. Başta Sayın Bakanımız Mehmet Muharrem Kasapoğlu’na, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’a ve Sayın Musa Aydın’a ailem adına teşekkür ederim” ifadelerini kullandı.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı