Son DakikaTrabzonspor

Eddie Newton: Trabzonspor’da düşümü yaşıyorum

Trabzonspor Teknik Dolaysızörü Eddie Newton, Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri’nde, kulüp futbol şube mesulü Özer Bayraktar ile sabah kahvaltısında basın üyelerıyla toplanarak açıklamalarda bulundu.

İngiliz teknik adam, transfer döneminde çok iyi iş çıkardıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Sezon öncesi kampında her takım gibi bizim de sıkıntı çektiğimiz gidişatlar oldu. Aramıza yeni katılan oyuncular, sakatlıklar oldu. Kısa bir çalışma periyodu elde edebilmiştik. Şu an sakatların yavaş yavaş dönmesiyle, transfer döneminin bitmesiyle beraber bütün kadro çalışma fırsatı bulduk. Arkadaşlarımız birbirlerini tanıma ve daha iyi anlama fırsatı buldular. Zaman içerisinde, kısa bir sürede daha iyi evrileceğimizi düşünüyorum. Hangi öğretmene sorarsanız mesele her öğretmen transfer ister. Bu bayağı karşılanacak bir vaziyet. Ama gerçekten transfer sezonu süresince çok iyi bir iş çıkardığımızı düşünüyorum.”

Şampiyonluk baskısını bayağı karşıladığını ifade eden Newton, “Trabzonspor’da aslında rüyamı yaşıyorum. Trabzonspor teknik dolaysızörüyüm ve dolayısıyla güç bir görevdeyim. Her teknik dolaysızörün işi güç ancak ben burada olmayı, bu kulübü, taraftarı, insanların üzerimizde yarattığı bu baskıyı çok hoşlanıyorum. Bu baskı her yıl size şampiyonluk yolunda mücadele faktörüz gerektiğini söylüyor. Zati böyle olması gerekir” şeklinde mevzuştu.

“HERKES DAHA HIZLI OYNAYAN BİR TAKIM GÖRECEK”

Newton, Trabzon’un bir futbol şehri olduğunu kaydolarak, şöyle devam etti:

“Üzerimizde natürel ki büyük bir baskı var. Bu baskı bazen olumsuz tesirler yaratsa da ben bu baskının doğru ve olması gerektiğini düşünüyorum. Çünkü bu baskı her zaman sizi daha iyiye motive eder. Bu sayede de büyük işler yapabilirsiniz. Bu kulübün büyük işler yapabilecek bir kulüp olduğunu düşünüyorum. Sadece tek sezonluk bir başarı değşehir, sürdürülebilir bir başarıyı sağlayacak, onu sağlayabilecek bir kulüp olduğunu düşünüyorum. Belki genç bir takım olarak nitelendirebilirsiniz ama baktığınızda kulübün tarihindeki başarıları, kazandığı kupaları, daha fazlasını kazanma hevesini görüyorsunuz.”

Hem oyuncu hem de teknik dolaysızör olarak kupalar kazanma fırsatının olduğunu vurgulayan Newton, “Dünyanın en iyi liglerinde oynama ve görme fırsatım oldu. Burada özel bir başarının kazanılabileceğini ben de görüyorum. Kazanmak güçtür ama kazanmaya devam etmek daha da güçtür. Bizim aradığımız sürdürebilir başarı. Eğer bir şey kazanacaksak bunu hep beraber yapacağız. Ben fertsel başarıya inanmıyorum. Başarının grup olarak kazanabileceğine inanıyorum” ifadesini kullandı.

Newton, Trabzonspor’un ulaşmayı umdukları seviyeye geldiğinde taraftarların takımın hızlı oynadığını, topu hızlı çevirdiğini ve farklı formasyonlara uyabildiğini görebileceğine dikkati çekerek, şöyle mevzuştu:

“Herkes daha hızlı oynayan bir takım görecek, rakiplerimiz belki de bundan endişe etmeliler. Natürel bunlar o ulaşmayı beklediğimiz seviyeye ulaştığımızda olacak. Sezon süresince çok maç oynayacağız ve rotasyon yapmamız gerekecek. Ben genç oyuncuları oynatmaktan korkan biri değilim. Onlara zorunlu şansın verilmesi gerektiğini düşünüyorum. Zamanı geldiğinde bu arkadaşlarımız zorunlu zamanı buluyor. Kadromuzun, ligin lüzumluluklarını düşündüğümüzde yeterli olduğunu düşünüyorum. Yeterli yeteneğimiz ve arkadaşımız var. Bu arkadaşlarımızın yalnızca beraber oynamaları ve bunu öğrenmeleri gerekiyor. Umuyorum sakatlık olmadan bu yıl sezonu bitirebiliriz.”

Güç bir sezon olacağını anlatan İngiliz teknik adam, “Bir şey kazanacaksak bunu hep birlikte kazanacağız. Bu şehir için savaşmak hepimizin görevi. Çok genç bir takımımız var. Bu arkadaşlarımızın tecrübe kazanması basit ve kısa zamanda olmayacak. Ama arkadaşlarımız gerçekten çok hızlı öğreniyorlar. Hakemlerle alakalı gerçilaveleri, onlarla nasıl mücadele edebileceklerini öğreniyorlar” diye mevzuştu.

“FLAVİO GERÇEKTEN YANLIŞ BİR ŞEY YAPMADI”

Newton, ligde 4 haftalık dönemde 2 kırmızı kart gören Flavio ile alakalı bir suale de şu yanıtı verdi:

“Flavio gerçekten hiçbir yanlış şey yapmadı. Türkiye’ye gelmeden önce hiç kırmızı kart görmeyen bir oyuncudan bahsediyoruz. İlk kırmızı kart gördüğü Beşiktaş maçından sonra soyunma odasında ayağa kalkıp bütün arkadaşlarından özür diledi. Bunu yapmasına belki gerek yoktu ama bu dahi ne kadar doğru bir insan olduğunu, bu takıma ne kadar aidiyet duyduğunu gösteriyor. İkinci kırmızı kartta verilen kararın ne kadar yanlış olduğunu hepimiz öğreniyoruz. Orada arkasıık Türk hakemlerini, burada işlerin nasıl yürüdüğünü, nasıl kararlar verildiğini kavrayacak. Buna adapte olması gerekecek.”

“Umuyorum bir daha bunu asla yaşamayacağız” ifadesini kullanan Newton, “Geçen yıl benim için de öğrenme dönemi olmuştu. Benim de bu yıl Türk hakemlerini tamamıyla anladığımı ve kararların nasıl verildiğini anladığımı söyleyebilirim. Benim tek başıma gidip hakeme bağırma, bir şeyler söylemem yeterli olmayacaktır. Bu afaki ve getireceği kırmızı kart olacaktır. Dolayısıyla bununla saha içi ve saha dışında nasıl mücadele edebileceğimiz mevzusunda bilgilendirmeler yapıyoruz, mevzuşuyoruz, eğitmeye çalışıyoruz” dedi.

Newton, farklı nedenler dolayısıyla geride kalan haftalarda birçok farklı sistemle oynadıklarını belirterek, sözlerini şöyle tamamladı:

“Denizlispor maçında 3-5-2 sistemiyle, diğer maçlarda 4-3-3 ve 4-2-3-1 sistemiyle oynadık. Tek bir sistemi henüz uygulama fırsatımız olmadı. Birçok sistem üzerinde çalışıyoruz ve birçok sistemi arkadaşlarımıza oynatmaya çalışıyoruz. Abdülkadir Ömür ve Nwakaeme özelinde mevzuşacak olursak henüz genelde yaptıkları işlere henüz ulaşamadıklarını görüyoruz. Ama sezonun henüz çok başındayız. Dolayısıyla önümüzde gidebileceğimiz çok yol var. Bu arkadaşlarımızın kısa süre içerisinde bizim istediğimiz ve taraftarların onlardan istedikleri seviyeye çıkabilecek oyuncular olduğunu öğreniyoruz, bundan da eminiz.”

SEMEDO İÇİN BAŞVURU

Kulüp futbol şube mesulü Özer Bayraktar ise yeni transfer Djaniny Tavares Semedo’nun lisans mevzusundaki evrakları Futbol Federasyonu’na gönderdiklerini ifade ederek, “Federasyon FIFA’dan arz edecek. 1 hafta 10 gün içerisinde geçici lisans ile mesele çözülecek” dedi.

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı