Son DakikaTrabzonspor

Eddie Newton: İyi bir Trabzonspor ortaya çıkarmalıyız

Trabzonspor mecmuasının 177. sayısında röportajı yer alan İngiliz teknik adam, 8 yaşında futbol oynamaya başladığını ve 13 yaşında Chelsea’ye geçtiğini ifade etti.

Chelsea’de futbolun yanı sıra önemli tecrübeler edindiğini vurgulayan Eddie Newton, İngiltere ve Türk futbolu arasında kıdayama yaparak, “İngiltere’de çok güçlü, çok hızlı oyuncular var. Stratejisel açıdan baktığınızda da şahane oyuncular ve çok iyi teknik dolaysızörler var. Finansal açıdan baktığınızda da İngiltere Premier Ligi’nde daha pahalı takımlar, daha yüksek bütçeler var. Türkiye’de bulunduğum süreçte büyük bir ilerleme kaydolunduğini gördüm. Türk futbolunun doğru yönde olduğunu düşünüyorum” ifadelerini kullandı.

Eddie Newton, insanı iyi tanımanın en çok önem verdiği nokta olduğuna değinerek şunları kaydoldu:

“Takımımızda genç oyuncularımız var, yaşlı oyuncularımız var. Tecrübeli veya henüz gelişime açık, aramıza yeni katılmış oyuncular var. Herkese farklı şekilde davranmanız gerekebilir. Ancak bu fertsellikleri bir araya getirerek ortaklaşa olarak iyi bir Trabzonspor ortaya çıkartmak zorundayız. Bizim çalışma amacımız ve tüm gayemiz buna yönelik. Bu fertsellikleri bir araya getirerek sonuçta ortaklaşa olarak iyi bir Trabzonspor ortaya koymaya çalışıyoruz.”

Futbol felsefesinin hücum oyunu üzerine olduğuna işaret eden İngiliz teknik adam, oyuncularının topu rakibe basit basit vermemesi, kenar oyuncularının ise asabi olması gerektiğini belirtti.

Futbolda fertselliğe değşehir takım oyununa inandığına dikkati çeken Eddie Newton, “Bence bir koridorunörün en önemli özelliği takım adına bir karar verirken veya seçim yaparken bu seçimin tamamen takım adına olduğundan emin olmalı. Yani kişisel bir karar almamalı, bu kararın tek sebebi takımın iyiliği olmalı. Ben bir koridorunörde olmazsa olmaz özellik olarak bunu görüyorum. Yaptığı seçimi takım için yapmalı ve fertsel hiçbir şey katmamalı içine” değerlendirmesinde bulundu.

“DEVAMLILIĞIN ÇOK ÖNEMLİ OLDUĞUNU BİLEN İNSANLARLA BERABERİZ”

Eddie Newton, Chelsea’den ayrılarak Trabzonspor’a gelmesinin kendisi için büyük bir karar olduğunu kaydolarak, şöyle devam etti:

“Şu an doğru bir karar aldığımı düşünüyorum. O gün için çok büyük bir karardı. Ben futbolda kararın çok önemli olduğuna inanan birisiyim. Sıfırdan bir takım oluşturarak yeni bir teknik takımla çalışmanın çok güç olacağına inanıyorum. Buradaki teknik takımımız zati birlikte çalıştığımız ve benim nasıl çalıştığımı öğrenen, felsefemi öğrenen bir takım. Futbolcu arkadaşlarımız da beni tanıyor ve öğreniyor. Devamlılığın çok önemli olduğunu öğrenen insanlarla birlikteyiz. Onlarla beraber bir yolda yürümek daha basit olacaktır. Teknik takıma daha önce birlikte oynadığımız ve aynı zamanda koridorunör eğitmeni olan çok başarılı bir arkadaşımızı daha kattık.”

“İSLAMİYET’TE SORDUĞUNUZ BÜTÜN SORULARIN CEVAPLARINI BULABİLİYORSUNUZ”

Eşiyle tanışmasının ardından nasıl Müslüman olduğuna dair sürece değinen Eddie Newton, İslamiyet’te sorduğu bütün suallere yanıt bulabilmesinin kendisini etkilediğini vurguladı.

Kuzenlerinin de İslamiyeti seçtiğini belirten Newton, yaşadıklarını şöyle aktardı:

“Belki de beni en çok etkileyen şey kuzenimin düğününde gerçekleşti. Düğünün yapıldığı yere yakın bir mescitte ezan sesini duydum. Ezan sesini ilk duyduğumda çok duygulanmış ve ağlamıştım. Bunun sonrasında içimde bir şeyler olduğunun farkındaydım. Ancak annem ve babam Katolik olduğu için ve ailemde hiç Müslüman olmadığı için alacağım rastgele bir karar çok büyük bir karar olacaktı. Bu karar haliyle annem ve babamı da hayal kırıklığına uğratacaktı. Eşime sualler sordum, kuzenime ve çdüzeyimdekilere sualler sordum. Müslümanlık hakkında okumaya devam ettim ve beni bilgilendiren insanlara sualler sordum. Beni en çok etkileyen şeylerden bir tanesi de İslamiyet’te sorduğunuz bütün suallerın yanıtlarını bulabiliyorsunuz. Bir gün araba sürerken kenara çektim ve bana İslamiyet hakkında bilgiler veren arkadaşımı arayıp ‘O gün bugün, İslamiyet’i seçmek istiyorum.’ dedim ve ardından da Müslüman oldum.”

“ŞEHİRDE ÇOK BÜYÜK FUTBOL KÜLTÜRÜ OLDUĞUNU SÖYLEYEBİLİRİM”

Trabzonspor taraftarlarının takımlarına çok bağlı olduklarına işaret eden Eddie Newton, şu değerlendirmede bulundu:

“Dışarıya çıktığımda, markete gittiğimde beni gören bütün taraftarlarımız beni durdurup o hafta kimlerin oynaması gerektiğini, nasıl oynamamız gerektiğini ya da kimlerin neler yaptığını ve neler yapmadığını bana ifade ediyorlar. Takımı o kadar yakından takip ediyorlar ki takımın o kadar içindeler ki her ayrıntıın farkındalar. Takımı gerçekten her şeyiyle takip ediyorlar. Şehrin kupalara ne kadar açlık duyduğunun farkındayım. Ne kadar başarı kazanılırsa kazanılsın her zaman daha fazlasını ve daha büyüğünü istediklerinin farkındayım.”

Elinden geldiğince takıma hücum futbolu oynatacağına dikkati çeken Eddie Newton, taraftarların mutlu olacağı bir Trabzonspor göreceklerini belirtti.

Newton, şehrin esas noktasının Trabzonspor olduğuna değinerek, “Köylere gittiğinizde, şehrin uzak noktalarına gittiğinizde dahi oradaki her gencin futbolcu olma hayali ve Trabzonspor’un futbolcusu olma hayalini kurduğunu görüyorsunuz. Belki bu her zaman ve herkes için mümkün olmuyor ancak şehir şununla iftihar duymalı. Trabzon yalnızca Trabzonspor için değşehir, diğer şehirler ve diğer takımlar için de futbolcu üretiyor. Tüm şehrin iftihar duyması gereken bir nokta bu. Sadece kendi takımınız için değşehir bütün ülke için futbolcu üretiyorsunuz. Dolayısıyla bunu da düşündüğünüz zaman şehirde çok büyük bir futbol kültürü olduğunu söyleyebilirim” ifadesini kullandı.

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ahmet Ağaoğlu ile yakın şehrişkileri bulunduğuna işaret eden Eddie Newton, şunları kaydoldu:

“Bunun da takıma katkı sağladığını düşünüyorum. Aslında çok sık tesadüfülen bir şey değşehirdir bu. Belki çok büyük maçlar öncesinde görebileceğiniz bir vaziyet. Günün sonunda biz taraftarlarımız ve kulüp için buradayız. Taraftarlarımızı mutlu etmek için ilerliyoruz. Yakın şehrişkiler kurarak ve doğru işler yaparak doğru noktaya varabileceğimizi düşünüyorum. Dolayısıyla başkanımızla ve yönetim heyeti üyelerimizle bu kadar yakın şehrişkide olmanın takıma büyük fayda sağladığını düşünüyorum.”

Bireysel ve takım olarak ellerinden gelen her şeyi yapacaklarını vurgulayan İngiliz teknik adam, sezonun çok uzun ve güçlü bir maraton olduğunu, iki maçta şampiyonluğun kazanıp ya da kaybedilemeyeceğini kaydoldu.,

Anadolu Ajansı

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı