Son Dakika

Burhan Karaçam: Borcumuz 460 milyon Euro’ya geriledi

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkan Yardımcısı Burhan Karaçam, Fenerbahçe Spor Kulübü Yüksek Divan Kurulu YDK toplantısında açıklamalarda bulundu.

‘YÖNETİM OLARAK 2 ÖNEMLİ SALDIRI YAPARAK BORÇLARI İNDİRDİK”

Burhan Karaçam, yönetime geldikleri zaman devraldıkları bilanço borç toplamının 612 milyon Euro olduğunu ifade ederek, ”Bilanço dışı borçlarda 112 milyon Euro seviyelerindeydi. Bizim bu dönem içinde yaptığımız yönetim olarak en önemli iki ataktan bir tanesi futbol takım tüketmelerını 2017-2018 sezonunda 93 milyon Euro iken bir sonraki sezon 82, sonra 64 şimdi 56 milyon Euro’ya geriledi. İkinci büyük saldırımızda borçlarla birlikte devraldığımız önemli bir açık pozisyon sıkıntımız vardı. Döviz türünden varlıklarla karşılaştığımızda 300 milyon Euro’luk bir açık vardı. Bu kurların yükselme eğşehrimi vardı. Bu açık gidişatımızı 60-70 milyon Eurolara indirdik. Dövizlerin, Türk Lirası’na dönüştürme mevzusunu Nisan ortasında tamamlamıştık. Bu şekilde 612 milyon Euro olan borcumuz 460 milyon Euro’ya indi. Bu başta başkanımızın kişisel parasal katkılarının yanı sıra camiamızın yeni desteği ve yönetimimizin aldığı kararlarla oldu. Fenerbahçe’nin konsolide borcu 4 milyar 300 milyona gelmiş gidişatta. Bu spor kulüplerinde Türkiye’deki en yüksek borç vaziyeti. Futbol A.Ş olarak finansal borç 2 milyar 171 milyon gidişatında. Bizler önümüzdeki dönemde bankalarla görüşmelerimizi sürdürüyoruz. Bu borçlar bir şekilde yine yapılanacak. Onların ilkeleri görüşülüyor. Ama sayı çok yüksek. Biz Fenerbahçe Spor Kulübü olarak konsolide bazda hasar ediyoruz. Biz bunlar geri ödemek için kar yapmamız lazım. Burada en önemli mevzu atletik başarıyla bu borç geri ödemeyi denge içerisinde götürebilmek. Ne yazık ki gelinen noktada bütün dünyada ne kadar parasal varlığınız güçlüyse, atletik başarıyı elde etmede şanslı oluyorsunuz. Bundan sonraki 9-10 yıllık dönemde yapmamız gereken şey ayağımızı yorganına göre uzatmak. Fenerbahçe’nin amaçladıği şampiyonluklara ulaşabilmek lazım. Mali açıdan daha yüksek bir borç ödemeyle karşı karşıya kalırsanız atletik başarı şansınız düşüyor. Bunların dengelenmesi önümüzdeki dönemlerde takip edilmesi gereken bir gidişat” diye mevzuştu.

”FUTBOL A.Ş. İLE DERNEK BİRBİRİNDEN AYRIŞACAK”

Fenerbahçe Futbol A.Ş. ve Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği’nin yapısı hakkında mevzuşan Burhan Karaçam, “Biz Bankalar Birliği’yle görüşmüyoruz. Biz ve kulüpler, kulüplere kredi vermiş olan bankaların toplandıği gruplarla görüşüyoruz. Biz bu bankalarla yalnızca dernek olarak değşehir Futbol A.Ş.’nin de borçlarının yapılanmasın düşünüyoruz. Bunun süresi 2 yılı ana para ödemesiz toplam 9 yıl. Derneğin ve Futbol A.Ş.’nin bu yapılanma olması halinde bu süre içerisinde ilave borçlanma yapamayacağı mevzusu vaziyeti mevcut. Dernek, Futbol A.Ş. ile yapılacak olan sözleşmeye taraf olacak ve ek evrak istenilebilecek. Ama aynı zamanda Futbol A.Ş. ile Fenerbahçe Spor Kulübü Derneği birbirinden ayrışacak. Şu anda önemli sıkıntılarımızdan bir tanesi derneğin bütün kazançlarının hakları Futbol A.Ş.’ye devredildiği için dernek bir kısım Futbol A.Ş.’den kullanmak gidişatında kalmış. Böylece de çoğalan bir borç vaziyeti var. Şu anda 1.8 milyar gibi bir borç gözükmekte. Bu sayıın bir şekilde bu yapılanma içinde arındırılması gerekecek” diye mevzuştu.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı