GalatasaraySon Dakika

Ali Koç’tan Fatih Terim’e ‘Deniz bitti’ yollaması

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, spor medyasının müdürleri ve yazarları ile bir araya geldi. Sarı lacivertlilerin transfer dönemindeki etkinliğinden, kulübün son durumuna kadar birçok önemli açıklama yapan Koç, çok konuşulacak sözler sarfetti.

“TRANSFERLERİ ALİ KOÇ YAPMADI, FENERBAHÇE YAPTI”

“Transferleri Ali Koç yapmadı, Fenerbahçe Spor Kulübü yaptı. Limit konusunda her sezon yaygara yapılıyor. Fenerbahçe’yi şampiyon yapacaklar deniyor. Fenerbahçe’nin MHK’si, Fenerbahçe’yi kollayan Federasyon Başkanı, Fenerbahçeli medya… Fenerbahçe’yi şampiyon yapacaklar gibi bir sürü yakıştırmalar yapılıyor. Geçen seneki Zorlu olayı gibi algı yaratma var. Bu seneki de limitleri aştı, kuralları dinlemedi benzetmeleri var. Her sene bunları yaşıyoruz. Fenerbahçe söz konusu ise bu algı yöntemleri bayat yemek gibi önümüze konuyor. Buna alet olan medya mensupları da oluyor. Bazıları o sahnenin, tiyatronun parçası olmayı düşünüyor, bu büyük bir saçmalık.”

FATİH TERİM’E GÖNDERME

Fatih Terim’in hafta başında ekonominin kötü olduğunu vurgulayarak kullandığı ”Deniz bitti” cümlesine karşılık veren Ali Koç, “Birileri ‘deniz bitti’ diyor ama biz bunu çok önce söyledik.” diyerek karşılık verdi.

“BİZE VERİLEN LİMİTLER GERÇEKÇİ DEĞİLDİ”

“Geçen sene devre arasında transfer yapmak istedik. Sol bekti en büyük açığımız. Bankalarla ötelemeler yaptık. Yeni çözüm önerileri sunduk. Bizim limitimiz transfer yapmamıza mümkün kılmadı. Sadık’ın fedakarlığı ile Falette alındı. Belki de bu şampiyonluğa mal oldu. Geçen sene 20. hafta şampiyonluğun en büyük favorisi Fenerbahçe gösteriliyordu. Kabus gibi bir 7 hafta yaşadık.

Harcama limiti konusunda en büyük katkıyı Fenerbahçe ve Beşiktaş vermiştir. Federasyona taslak sunumu yaptık, La Liga izlendi. Sunulan ile hayata geçiren arasında büyük fark vardı. Bu nasıl VAR geldi, her sene üstüne bir şeyler ekleniyor.

Biz bu sistem yanlış sürdürülebilir olmaz dedik. Bankalar ile yapılan yapılandırmada, ana para ödemeleri harcama limitini belirleyen en büyük faktördü. Limitlerimiz düşük çıktı. Ana parayı öteleyenlerin daha farklı çıktı. Bize verilen limitler gerçekçi değildi.

Limitler eksi çıkacak dediğimizde, oraya geldiğimiz zaman bakacağız dediler. Fenerbahçe’nin limiti düşük çıkınca kimse ses çıkartmıyor. Bütçe 90’lardan 60’lara indi. Maaş bordrosunda sadece bir futbolcunun 3 milyon Euro üstü para alıyor, herkes geçmişe oranla düşük maaş aldı. Borçları indirdik. Bankalarla 561 milyon TL’lik bu sene ödenmesi gereken ana para Ekim 2021’e ötelendi. Fenerbahçe’nin limiti yükseldi. 22 milyon Euro’luk satış yaptık. Bonserviste 8-9 milyon Euro artı ile bitirdik. Kadromuzdan ayrılan oyuncularımızın maaşları da yüksekti. TFF’nin koyduğu kurallarla Fenerbahçe’nin hak ettiği şekilde harcama limitini yükseltti. Transfer yaptık, satışlar yaptık, kadromuzu boşalttık. Bunu onaylayan mercilere haksızlık yapılmamalı, kamuoyunu aptal yerine koymak gibi gözüküyor.

Fenerbahçe Kulübü’ne yapılan iddiaları, söylemleri ciddiye alırsanız ağır ithamlar var. Biz onları ciddiye almamaya özen gösteriyoruz. Bunları onaylayan kurumlar var. Sürecin içindeki herkesi suçlanıyor, itham ediliyor. Sayın Mustafa Cengiz başkanı anlıyorum, kulübün iç dinamikleri ve onların yarattığı baskı içinde böyle söyleme ihtiyacını duyuyor. Herkesin bir yoğurt yiyişi vardır.”

“KAVGA ETMEMEYE ÖZEN GÖSTERİYORUZ”

“Kavga etmemeye özen gösteriyoruz. Mecburiyeti hissetmiyoruz yapmamız gereken çok şeyler var. 177 milyon limitimizi görünce isyan ettik. Elimizdeki futbolcuları bile bu limite sokamazdık. Anayasa Mahkemesi’ne başvuru yaptık. Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne gittik. Mülkiyet hakkına verilen zararlar söz konusu. 90 milyon Euro’lardan 60’lara geldik, hedefimiz 35-40 milyon Euro’ya inmek. Galatasaray daha çok düşük, Beşiktaş aynı etraflarda.”

“FENERBAHÇE’Yİ ŞAMPİYON İLAN ETMELERİ, BİZİ RAHATSIZ EDİYOR”

“Bizim manevra alanımız bu yıl daha geniş. Akıllıca tranferler yaptık. Fenerbahçe’yi şampiyon duyuru etmeleri bizi rahatsız ediyor. Transfer yapmak önemli değşehir, takım olmak önemli. Peşinen Fenerbahçe’yi şampiyon yapanlar ben demedim mi diyecekler? Puan kayıpları devam edecektir. Kasım ayının ortasına kadar bu sistem oturur. Taraftar sabırlı olmalı. Puan kayıpları olacaktır. Önemli olan takım olmamız. Sistemin oturması. Aile etrafını çok iyi yakaladık.”

“ÇEKMEDİĞİMİZ ÇİLE KALMADI, ŞİMDİ ŞAMPİYON OLMA ZAMANI”

“İyi yoldayız. Umutluyuz. 2 yılda yaşamadığımız çekmediğimiz çile kalmadı şimdi mutlu olma şampiyon olma zamanı. Bu yıl daha şanslıyız…

Emre Belözoğlu’nun mukavelesi gönüldendir. İstendiği zaman gitmiş ve zamanında gelmiştir. 3 tane yurt dışına çıkan ve başarı ile futbol oynayan futbolcuların başında Emre kazanç. Geçen yıl kaptanlık, liderlik, aidiyet duygusu Samandıra’daki beklediğimiz atmosferin oluşması mevzusunda bizimle beraber oldu. Geçen yıl esrarengiz bir sezondu. Kabus gibi geçen yıldan daha kötü geçirdik.

Emre hem kaptan, atletik dolaysızör gibi takımın başında idi. Emre ile yakın çalışma ihtimalımız oldu. Değerlerini, maharetlerini anladık. Bazı transferlerimiz öğretmeninın olmazsa olmazı idi. Bazı adlar Emre’nin önerisi ile gündeme geldi. Beni en çok etkileyen Emre’nin 3-4 lisanı rahat mevzuşması, daha önceki oynadığı dönemlerdeki adların önemli yerlerde olmasından dolayı geniş çsafhası var…”

“EMRE BELÖZOĞLU’NUN BAŞARISI ÇOK FAZLA”

“Emre Belözoğlu’nun başarısı cok fazla. Samatta transferi ve ödemede elastiklik. Gelmesi mümkün olmayanları rahatlıkla getirmesi. Emre en çok finans takımı ile çalıştı. Nakit akışına baktı. Bu işte oldukça tecrübesiz olmasına rağmen tecrübeli gibi adımlar attı. Bu beni çok etkiledi. Emre bu süreçte üstüne düşeni yapmıştır. Gelecek taahhüt eden futbolcu adlarını tanımladı. Öğretmenimız sonra geldi. Teknik dolaysızör, atletik dolaysızör ve Volkan Ballı. Temel sütunlar bu futbolun. Bu üçlünün tek vücut duruşu. En doğru ad yoğunluktan açıklanmadı. En son açıklayalım dedik, hak ettiği şekilde açıklayalım dedik, çabuğa getirmek istemedik. Ama 1 hafta, 15 gün içinde açıklayacağız.”

“YAYINCI KURULUŞ İLE KRİZ VAR”

“Yayıncı heyetiş ile kriz var. Uzadıkça Anadolu kulüpleri etkilenecek. En büyük kazançları yayıncıdan geliyor. Federasyon ile yayıncı arasında esrarengiz bir şehrişki var. 250 milyon Dolar mevzuşuluyor toplam. Bunu kabul etme lüksü dahil yok. Mevcut sözleşme şarkasıının aynen devam etmesini istiyoruz. 4 hafta geçti, ulusal ara geçti bir ödeme yapıldı. Bu ödemenin mevcut şartname koşulları çerçevesinde yapıldığı takdirde ilk ödeme 140 milyon dolar olmalı. Bize yapılan ödeme 365 milyon TL, başka bir deyişle 45 milyon Dolar. Yüzde 35 ösınıyor. Skandal… Biz gidişattan rahatsızız. Bundan sonraki yayın ihalesinde kulüplerin onay vermeyeceği sistem olmayacak. Kulüpler sistemin içinde olmalı.

Milyonlarca Euro’nun mevzuşulduğu yerde şike ile hurda ile işimiz olmaz. Bu süreç içinde olan herkese hakarettir. Geçen sezon araba maliyetına transferler yapıldı. Kimse ağzını açmadı. Söz mevzusu Fenerbahçe olunca böyle oluyor.”

“BİLET, KOMBİNE, YAYINCI GELİRLERİ, KASAMIZA GİRMEDEN BANKALARA GİDİYOR”

“Bilet, kombine, tüm yayıncı kazançları, 1 kuruş kasamıza girmeden bankalara gidiyor. 300 milyon TL’ye yakın bir sayı. Kulübü buraya kadar yüzdürdük. Daha fazla götürecek ihtimalımız kalmadı. Gmuhakkağın yüzmesi, limana gelmesi için borcu yükseltmeden bankalarla anlaşma yapamadan gemiyi buraya kadar getirdik. Arkasıık bizim de gücümüz kalmadı. Bankalarla yapılandırma yapmamız gerekiyor. Olmayacak duaya amin demeyiz.”

“KASIM AYI GİBİ BANKALARLA İMZA ATARIZ”

“Kasım ayı gibi bankalarla imza atarız. 2+7 yıl olacak. Geçen yıl bankalar ile yapılan anlaşmaya bir yıl önce imza atmadığıma pişman değilim. O zaman tehlikeyi aldık. Olmayacak duaya amin diyemezdik. Devletin hiçbir zorunluluğu yok. Onlar da görüyor denizin bittiğini. İş kötü gidiyorsa işin başındaki işveren federasyonlardır. İki yıl önce U21 Ligi kalktı yerine bir şey konmadı. Bir yıl geçti. 3. Lig kulüpleri buna karşı çıktı. Federasyon kendi oynayacağımız takımları ortaya getirdi. Son dakikaya her şey bırakılmıyor. Rezerv lig askıda kaldı.”

“YABANCININ İNDİRİLMESİ BİZİM İŞİMİZE GELİRDİ”

“Yabancının indirilmesi bizim işimize kazançtı. Son dakikada gündeme geldiği için kulüpler sıkıntı yaşayacaktı. Bir sezon önceden öğrenseler ona göre kurgu yaparlar.”

“5 BRANŞTA ŞAMPİYONLUK HEDEFLİYORUZ”

“Bu yıl 5’te 5 yapacak kadroya sahibiz. 5 branşta şampiyonluk kastediyoruz.

Yaş ortalamamız 26.7 oldu. Averaj yaşı 25’lere indirmeliyiz. Daha Öncekisi gibi transferler yapamayacağız bütçe ineceği için.

Bütün futbol takımlarının aynı kuruluşta olması benim hayalim.

Bu sen yapılan transferler ile 2-3 yılın omurgası oluştu. İsmail, Ademi, Berke ilerde satabileceğimiz oyuncularımız var.”

“ALTYAPIDA 13-14 YAŞINDAKİ ÇOCUKLARIN AKILLARINI ÇELİYORLAR”

“2 yıl 5 ayda görülecek kadar çok şey değişmedi. İnsan anaparamız bir iki level üste çıktı. Sportif açıdan istediğimiz noktada değşehiriz. İlk yılda hiç beklemediğimiz kabus gibi sezon geçirdik, günlük sezon geçirmek zorunda kaldık. Alt yapıda menajer firması olacak. 13-14 yaşında çocukların akıllarını çeliyorlar. Gelirlerde iyi arkasıış sağladık. Hayal ettiğimiz noktaya gidecek çok yolumuz var.”

“ZENGİNLER GİDECEK, TARAFTAR MAÇA GİDEMEYECEK”

“Stad loca yapma ihtimalı fiziken el vermiyor. Taraftar kararı pozitif ama beceriksiz buluyoruz. Stadımızı pandemi koşullarına en güvenli şekilde uyup seyirciyi stadyuma alacak etrafı tutabiliriz. Locanın yarısı dendi, bu da sıkıntı. Zenginler gidecek, taraftar maça gidemeyecek. Bizim umudumuz yüzde 10 veya 30’la sınamak. Yüzde 30 mantıklı bir sayı.”

“EROL ÖĞRETMEN DOĞRU VERDİĞİMİZ BİR KARAR”

“Erol Öğretmen’nın bilgisi, eğitimi, futbolculara yaklaşımı, kadroda adil yapısı, futbolcularla diyaloğları ve yaklaşımı.”

“SARR’I ALAMADIK, ZAHAVİ İLE İLGİLENMEDİK”

“Almak istediğimiz ama alamadığımız oyuncular oldu. Sarr’ı alamadık. Bir iki tane stoper ad vermek istemiyorum ama vardı alamadık. Eren Zahavi ilgilenmedik dahi kendisi ile. Bazı yorumcular öyle köpürttüler ki ben dahi gidip izledim futbolcuyu. Blanc Öğretmen’nın sözı dahi geçmedi. Ondan sonra ben öneriyi kabul etmediği geliyor. Kalinic ile mevzuşmadık dahi. Bizim ülkemizde verdiğimiz maaşlar çılgınlık. Ayrılanların maaşlarına bakıyorum üçte bir maliyetına oynuyorlar.

Obrodovic’e markamızı yukarı çıkarttığı için teşekkür ederiz. Kimsenin kafasına silah yaslayarak tutamazsınız. Fenerbahçe’nin efsanesi olacaktır. Ailesini seçim etti.

Semih beyle uzun süredir fikir ayrılığımız vardı. Ayrılması iyi oldu.”

“FENERBAHÇELİ MEDYA, DÜNYANIN EN BÜYÜK YALANIDIR”

“Aziz Yıldırım dönemi dahil hiçbir başkan ve yönetim bu kadar niyet alınmamıştır. Bu etrafta ayakta durmak kolay değşehirdir. Türk sporunda Fenerbahçeli medya dünyanın en büyük palavraıdır.

Aziz Yıldırım ile 0 kere görüştüm. Aynı mekanlarda bulunduk ama görüşmemiz olmadı.

Bana başka bir takımı yöneticisi, bak ayrılacaksın yönetimden Fenerbahçe kötü gitsin diyeceksin dedi. Şu iki yılda yaşadıklarım gösterdi bizde de olabiliyormuş daha önceki yöneticiler için söylüyorum.”

“YENİ ÖĞRETMENLERIN, YENİ HAKEMLERİN ÖNÜ AÇILMALI”

“Saha içinde kimse öğretmenimıza karışmıyor. Türkiye’de önü çok açık öğretmenlerımız var. Türkiye’de 10-12 hocayı hep mevzuşuyoruz, yeni öğretmenlerın önü açılmalı, hep aynı hakemleri mevzuşuyoruz, yeni hakemleri mevzuşmülkıyız.”

“3 SENE İÇİNDEKİ EN GÜÇLÜ KADROMUZ BU”

“3 yıl içinde kağıt üzerinde gördüğüm en güçlü kadro bu. Geniş kadro kurduk. Almak istediğim gençler var. 1. Lig’de oynayan, Süper Lig’de oynayan. Paramız yetmedi anlaşamadık. Yabancı bizi bizden daha iyi tanıyor, yabancı bizdekileri alıp götürüyor orada yıldız yapıyor. Emre saygıyı hak ediyor.

Biz ne kadar az Samandıra’ya gidiyorsak işler iyi gidiyor demektir. Zamanı gelecek öğretmen ile, zamanı gelince Emre ile, zamanı gelince birbirimizle kapışacağız. Önemli olan futbolcunun önünde bunu yansıtmamak.”

“MEHMET TOPAL, HASAN ALİ VE OZAN’A SOSYAL MEDYADA ÇOK HAKSIZLIK EDİLDİ”

“Mehmet Topal’a, Hasan Ali’ye, şimdi de Ozan’a çok haksızlık ediliyor. Sosyal medyadan çok etkilenmemeli. Bu teknik kadro kendi dönemin için en şanslı teknik kadro diyebilirim.”

“ÖMER FARUK BEYAZ ÖZEL BİR YETENEK AMA…”

“Ömer Faruk özel bir maharet. Ömer’in potansiyeli var. Ailesi ve kulübü iyi bir kariyer planlaması yapmalı. Aklını çelenler var. Kendini geliştirdiği takdirde çok büyük bir değer olur. Ömer Faruk sabırlı olursa, akıllı olursa 3-5 yıl hizmet ederse kulübe önü çok açık olacak.”

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı