Son Dakika

Ali Koç, en büyük hayalini açıkladı

Fenerbahçe Yüksek Divan Kurulu Ekim Ayı Olağan Toplantısı Ülker Stadı 1907 Tribünü’nde online olarak gerçekleştirildi.

Toplantıda divan üyelerinin suallerını yanıtlayan ve kendi görüşlerini belirten Ali Koç, “Yönetim yapacağını yaptı, başarı olmazsa öğretmeninın ve takımın mesullüğudur’ şeklinde düşünülüyor ama bu yanlış. Erol Bulut, Emre Belözoğlu ve Volkan Ballı’nın yapacaklarının yanı sıra Samandıra’daki hava, ödemelerin zamanında yapılabilmesi önemli. Başarı böyle kazanç” ifadelerini kullandı.

4004

“SALDIRI SADECE FENERBAHÇE’YE DEĞİL, TÜRK SPORUNA VE TÜRKİYE CUMHURİYETİNE”

5 yıl önce Rizespor maçı sonrası Fenerbahçe Futbol Takımı otobüsüne gerçekleştirilen silahlı saldırıya değinen Koç, “Bu yalnızca Fenerbahçe’ye yapılmış bir saldırı değşehirdir. Türk sporuna yapılmış, Türkiye Cumhuriyeti’ne yapılmış saldırıdır. Bu saldırıyı yapanlar emellerine, amaçlarına ulaşsalardı orada can kayıpları olsaydı yeniden mi bu şekilde davranılacaktı? Bu mevzu dünya çapında haber olacaktı. Bu mevzunun böyle sürüncemede kalması devletimizin ayıbıdır. Bizim düşüncemiz budur. 5 buçuk yıl geçmiş bir arpa boyu yol alınmamıştır. Devlet kudretli ve güçlüdür bunu bulabilir. Bunların aydınlatılmaması bize yapılan ayıp değşehir Türkiye’ye yapılan ayıptır. Ytesirlilerden rica ediyoruz. Bu mevzu en kısa zamanda aydınlatılmalıdır. Aydınlatılmaması esrarengiz bir gidişattır” şeklinde mevzuştu.

4006

“FENERBAHÇE KOLLANACAK SÖYLEMLERİ TEKRARLANIYOR”

Koç, “Fenerbahçe için her sezon öncesi ‘Şampiyon olacak’ denilir. Aynı senaryo, yeniden aynı kişiler. Tuzağa düşmeyin. Utanmadan ‘Fenerbahçe TFF’si, Fenerbahçe MHK’sı’ söylemleri devam ediyor. TV’lerde böğürerek, ‘Fenerbahçe gözlenecek’ söylemleri tekrarlıyor. Dikkat etmeliyiz” dedi.

“SPORCULARIMIZ OLAĞANÜSTÜ DİKKAT ETMELİ”

Korona virüs pandemisinden dolayı yaşanılan sıkıntılara değinen Ali Koç, “Her hafta görüyoruz o takımda korona var bu takımda var diye. Euroleague’de 4 haftada 4 maç iptal edildi. Sonra kaide değiştirdiler, maçlar ertelenecek şeklinde. Benim burada özellikle sporcularımıza çağrım var. Olağanüstü halde olduğumuz vaziyeti kendi yaşamlarınızda da uygulamanız. Sakatlık sahada olabilir ama bunun dışındaki her türlü sağlık meseleyi dışında dikkatli olmamız lazım. Gidişatımızı yasaklayacak en önemli unsurların başında bu korona belası söz mevzusu. Sporcularımız hem kendilerini hem ailelerini hem kulüplerini korumaları gerekir. Özel yaşamlarda feragat etmek gerekiyor. Dün testlerimiz yapıldı. Pak çıktı, iyi gidiyoruz. Basketbol takımımızın Euroleague’de 17 dış sahaı var. 1-2 dış saha dışında tarifeli gidiyorduk onları kaldırdık ve özel uçakla gidiyoruz. Euroleague kadınlarda fanus sistemi var. Türkiye’de konut sahipliği yapılacak. Seyircisiz fanus civarında ligleri sürdürmemiz gerekiyor” diye mevzuştu.

“HER BİR İSMEY KULÜP İMKANLARINDAN FAYDALANABİLİR”

Haziran 2021 yılında gerçekleştirilecek olan seçimli genel heyet ile alakalı mevzuşan Koç, “Pandemi olmasa da er ya da geç bizim gibi 33 bin üyesi olan müesseselerın elektronik genel heyete sahip olması gerektiğini düşünüyorum. Benim düşüncem korona mevzusu bizleri yıla da yoracak. Bundan 7-8 ay sonra seçim zamanı geldiğinde altyapısı hazır olan bu sistemin gerçekleşmesi için çaba sarf ediyoruz. Belki biz bunun öncüsü olacağız. Bence katılım da çoğalır. Bununla birlikte seçim yılına girdik. Benim en büyük hayalim Fenerbahçe’de en demokratik seçim yapılması. Her bir aday kuruluşları, televizyonu ve radyoyu istediği şekilde kullanabilir. Burada netlikle ayrım yapılmayacaktır. Bizler de devam etme kararı çıkarsa kulüp olanakları kullanmayacağız. Şimdiden size bunun sözünü veriyorum” şeklinde mevzuştu.

“ÜLKEMİZE EN UYAN YASAYI ÇIKARTMAK GEREKİYOR”

Gündemde olan spor yasası ile alakalı açıklamalarda bulunan Fenerbahçe Başkanı, “Bir yasa çıkarırken bir süreç ve maddeler vardır. Geçen Kulüpler Birliği’nde yaptığımız toplantıda rahatsızlığı dile getirmemize rağmen Başkan Mehmet Sepil’in açıklamaları yanlış anlaşılabilir. Ben Fenerbahçe adına mevzuşabilirim. Ne yasanın gelişme süreci doğrudur, bizlerden görüş alınmıştır ama ne kadarı taslağa girmiştir öğrenmiyoruz. Bu milyonları etkileyen bir unsurdur. Bunun süreci tüm hissedeşların birlikte çalıştığı şekilde olması gerekir. Futbol tarafında özellikle sıkıntılar var. Bunları uluslararası federasyonlara kabul ettirmek güç gözüküyor. Fenerbahçe olarak bu mevzuda çabuğa gelmeden sağlıklı bir süreç içinde ülkemize en iyi uyan yasayı çıkartmak gerekiyor” dedi.

“YENİ GELİR KALEMLERİNE İHTİYAÇ VAR”

Yeni kazanç kalemlerine ihtiyaçları olduğunu söyleyen Ali Koç, “Buradaki en büyük fırsat pek çok dijital adımdan geçmektedir. Fenerbahçe olarak son 1 yıldır yoğun çalışmalarımız oldu. Bazılarını yaşama geçirdik, bazılarını yaşama geçireceğiz. Youtube’dan temennim çok çok yüksek. Bir Alex, Emre, Volkan Demirel jüdahi maçı YouTube’dan 10-15 liraya yapılabilir. 1 milyon kişinin izlediği olanaklar var arkasıık. Bunları en iyi şekilde kullanmamız lazım. Hiç başka yerlerde ulaşamayacağınız, futbolcuların başka yönlerini gösteren çok güzel çalışmalar var. Oğlum ve kızım çılgın gibi izliyor. Orada yardımlarınızı istiyorum” ifadelerini kullandı.

“VERGİ İADELERİ GİBİ ŞEYLER SAĞLANMAZSA AMARTÖRDE KULÜPLER KENDİLERİ KAYNAK HARCAYACAK”

Koç, kulüplerin mali olarak çok büyük sıkıntıda olduğunu vurgulayarak, “Sıkıntılı mali gidişatın üstüne kur tesiri geldi. Ne yazık ki maliyetlerimizin, tüketmelerımızın yüzde 70’i yabancı tüketme ünitesinde. Stopaj iadesi emin sözleşmelerde aidat iadesiydi. Cumhurbaşkanımızın desteğiyle düzenlemeyle imzalaıldı. Ancak ocak ayında bu gidişat durdu. Her ay ödememizi yaptıktan sonra 6-7 gün içerisinde iade alıyorduk ve bunları amatör branşlara harcıyorduk. Stopaj iadesi ocak ayında durduruldu. Yerine ne konacağı belirli değşehir. Bu kadar iyi çalışan sistem neden durduruldu öğrenmiyoruz. Bundan sonra amatörlere sponsorlar, kombine bilet ve stopaj iadesi gibi şeyleri sağlamazsa kulüpler kendileri kaynak tüketmek zorunda kalacak” açıklamasını yaptı.

“YAYINCI KURULUŞTAN NE ALACAĞIMIZ BELLİ DEĞİL”

Sponsorluk ve yayıncı heyetiş kazançları ile alakalı görüş bildiren Koç, “Aidatler yüzde 20’den 40’a çıktı ve pandemi tesiri geldi. Pandemiden dolayı loca satamıyoruz. Elimizde 7-8 locamız kaldı. Normalde hepsini satmamız lazım. Kombine satamıyoruz. Bu çok önemli bir kazanç. Maç bileti de satamıyoruz ve kazanç kaybımız var. Böyle olunca sponsorların iştahı eksilıyor. Yayıncı heyetiş en büyük kazanç kalemi. Orada ne alacağımız belirli değşehir. Geçen yıl indirim yapılmıştı, bu yıl da isteniyor. Bu yıl sıradan şarkasılara dönmeliyiz diyoruz. Ne alacağımızı öğrenmiyoruz, söylenen sayılardan daha küçük sayılar ve bir de bunu 21’e böleceğiz. Önceden 18 takımdı şimdi 21 takım var. Finansal açıdan pek çok negatifliklerle başladık” şeklinde mevzuştu.

“BİZİM ETRAFIMIZDA DÖNEN SENARYOLAR VE ÜRETİLEN ALGI OPERASYONLARI”

Sezon başında sarı-lacivertli takım için ortaya atılan ‘transfer yapamaz’ söylemlerini hatırlatan Koç, “Devre arasında yapamadığımızda her şey güzeldi. Üstüne limitler açıldı, Türkiye gerçeklerinin yakından uzaktan alakası yok. Biz doğru atakları yapıp bankaların desteğini alıp, pahalı futbolcularla sözleşme yenilemeyip, Vedat ile Jailson’u satarak, bir sürü oyuncu aldık. Mukaveleleri gidenlere göre çok düşük. Bu atakları yapınca Fenerbahçe kaide tanımıyor, şike yapıyor diye kakafoni başladı. Sağolsunlar kurultay üyelerimiz ne olduklarını görüyorlar. Yok MHK değişti, Fenerbahçe’nin MHK’sı dediler. Fenerbahçe’nin TFF ile yaşadıkları ortada. 6 ay önce şampiyonluğumuza mülk olan bir transfer yapamadık, sol bek alamadık. O zaman hiçbir problem yok ama azıcık böyle oldu mu hemen şampiyon olacağız. Şımarık Fenerbahçe diyorlar hemen. Fenerbahçe şeffaf değşehir diyorlar. SPK’nın baremleri var ve onlara göre açıklıyoruz. Bizim çevreımızda dönen senaryolar, Fenerbahçe çevreında üretilen yosunı işlemlerı var. Biz işimize bakmaya çalışıyoruz. Omuz omuza verdik, camianın hak ettiği başarıyı sağlamak istiyoruz. Fenerbahçe şampiyon tuzağına düşmeyeceğiz ve işimizi en iyi şekilde yapacağız. Camiamıza söylüyorum ne olur basında çıkan Fenerbahçe şampiyon söylemleri içinde bulunmayın. 3. yılına giren bir başkan, 0 kilometre atletik dolaysızör, 3. takımını çalıştıran bir öğretmenimız var. Genciz, tecrübemiz noksan ama çok dinamiğiz. Birbirimizin arkasıılarını, eksilerini çok iyi öğreniyoruz. Huzur içindeyiz ve kimyamız yatşuyor. Doğru yoldayız. Şans bize gülerse daha iyi olacak” dedi.

İHA

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı